Stan zapalny stóp. Jak go leczyć?

4 odpowiedzi
W wakacje (jak zwykle gdy jest cieplej między czerwcem a sierpniem od kilku lat) cierpiałam na alergię, zrobiły mi się rany na wierzchu obu stóp, chodziłam z ranami, często opatrywałam je plastrem. Niestety gdy minęły upały w sierpniu ubiegłego roku, rany pomimo zagojenia się po stosowaniu sterydu, pozostawiły dolegliwości, mam obecnie od listopada obszary, coraz bardziej zaognione (tzn. gorące, bordowe czasem jaśniejsze, gdy pojawi się ból i mrowienie, szybko robią się ciemne, zawsze w tych samych granicach, reszta stopy jest jasna) na jednej stopie od palców do połowy stopy, na drugiej po prawej jakby wzdłuż kości. Co kilka godzin lub dni pojawia się pieczenie, mrowienie jakby wewnątrz stopy była woda oraz gorączka i bóle stawów. Wydaje mi się, że coraz bardziej mam zaognione te obszary. Byłam u dermatologa, ale powiedział, że powinna stosować sterydy. wydaje mi się, że nic nie działa, próbowałam Dactarinu ale okazuje się, że i bez niego nagle atak znika, jednak wciąż mam te duże obszary wyraźnie odcinające się od reszty stopy. Co mam robić?
Trudno mi tp ocenić na podstawie opisu -wyprysk . choroba Raynauda? zaburzenia naczyniowe? Efekt odmrożenia

Dzień dobry,
Pani Sylwio, po wygojeniu głębokich? nadkażonych? zmian alergicznych na stopach - może utrzymywać się tendencja do częstszych otarć i podrażnień tych okolic.Pani odczucia -mrowienie, pieczenie- mogą towarzyszyć całą zimę,ale gorączkę i bóle stawów należy wyjaśnić u lekarza pierwszego kontaktu. Poradziłabym Pani: regularne, letnie,15-to minutowe moczenie stóp w roztworze Tanno Hermal (doczytać na ulotce stężenie roztworu), z następowym nawilżaniem kremem RadioProtect (z apteki).
Pozdrawiam Panią
Mogą to być problemy wynikające z zaburzeń krążenia krwi, ewentualnie problemy reumatologiczne, Sterydy na jakiś czas pewnie załagodzą dolegliwości, ale wymaga Pani określonej diagnostyki w celu wykluczenia przyczyn wewnątrzpochodnych, nie koniecznie dermatologicznych lub alergologicznych np. rtg stopy lub badanie stanu naczyń krwionośnych. Jakie konkretnie, trudno mi odpowiedzieć, ponieważ nie widze Pani stóp, jedynie opieram się na opisie, jednakże sądzę, że wymagają one dodatkowej diagnostyki.
Proszę wykonać morfologię z rozmazem ręcznym, OB, CRP, czynnik reumatoidalny i z wynikami zgłosić się na wizytę do dermatologa. Bez oceny faktycznego stanu skóry w konfrontacji z wynikami laboratoryjnymi leczenie nie jest możliwe. Pozdrawiam serdecznie. Katarzyna Kowalska-Górska