stan przedcukrzycowy a zajście w ciążę

5 odpowiedzi
Dziękuję za odpowiedz.
czy stan przedcukrzycowy wystepujacy przed ciaza bedzie miał poważne konsekwencje dla dziecka ?

Po teście OGTT (75gram) moje wyniki to: na czczo 86, po 1 godzinie 154 i po 2 godzinach 150. Ponadto na początku ciąży w 8 tygodniu miałam badaną glukozę i pierwszy wynik wyszedł przekroczony 94 na czczo a po powtórce 89.
Przed ciążą tylko raz badałam cukier w 2014 roku i miałam wynik na czczo 104 a po powtórce 94- zawsze tak jakoś na granicy.
Witam. Lekarz prowadzący ciąże ,na pewno kontroluje stan cukru w Pani organizmie. Jakby poziom miał wpływać na Pani dziecko na pewno byłby zmniejszany lekami.Proszę się nie martwić , kontrolować glukozę. Może Pani zastosować dietę cukrzycową. Pozdrawiam

Dzień dobry. Trzeba mieć nadzieję, że wartości glukozy nie były bardzo wysokie, aby zaszkodzić dziecku. Obecny wynik OGTT wskazuje na obecność cukrzycy ciążowej. Konieczne są pomiary glukozy na glukometrze na czczo i 1 godz. po rozpoczęciu posiłku. Docelowe wartości cukru na czczo: 70-90 mg/dl, a 1 godz. po posiłku: poniżej 140 mg/dl, a najlepiej do 120 mg/dl. Pozdrawiam serdecznie
Stan przed ciąża nie powinien mieć wiekszego wpływu na zdrowie Pani dziecka, jest jednak czynnikiem ryzyka wystapienia i utrzymywania się cukrzycy ciążowej. Trzeba bardzo dbać o sposób odżywiania w ciąży. Pozdrawiam i życzę wytrwałości i zdrowia Pani i dziecku :-)
Witam
Zaburzenia gospodarki węglowodanowej przed ciążą nie wpływają na płód a na trudności w zajściu w ciążę, ale jesli wystepują w trakcie ciąży a zwłaszcza w I trymestrze to moga mieć istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Powinna sie Pani skonsultować z diabetologiem w miejscu zamieszkania.
Pozdrawiam
Stan przedcukrzycowy przed ciążą może być dodatkowym obciążeniem dla samej ciąży. Wyniki badań, które Pani podaje są graniczne, od 153mg% po 2 godz rozpoznajmey cukrzycę ciążową. W miarę przebiegu ciąży te wyniki mogą byc wyższe.
Należy jak najszybciej włączyć dietę niskowęglowodanową oraz rozpocząć samokontrolę glikemii na glukometrze.

Pozdrawiam

Monika Nosowicz