Stan po usztywnieniu stawu skokowego.

2 odpowiedzi
Witam, mam takie pytanie: w październiku 2015 r. przeszedłem zabieg ortopedyczny - usztywnienie (artrodezę) stawu skokowo-goleniowego metodą Ilizarowa, z rozpoznaniem Q74.2. Po operacji staw był unieruchomiony aparatem Ilizarowa, który nosiłem do 19 lutego 2016 (czyli niecałe 4 miesiące), kiedy to został zdjęty, chociaż wprawdzie lekarz asystujący przy moim zabiegu chciał już zdjąć aparat 22 stycznia, lecz lekarz prowadzący stwierdził, że to za wcześnie, bo jeszcze się nie zlało. Od listopada 2015 r. lekarze ortopedzi zalecili zażywać lek Cyclo 3 Fort, 2x1 kaps. z powodu dużego obrzęku i zasinienia niemal całej stopy. Po zdjęciu Ilizarowa 19 lutego nadal utrzymywał się obrzęk i nieco mniejsze zasinienie, ww. lek skończyłem brać na początku marca. Zgodnie z zaleceniami chodzę możliwie jak najczęściej z obciążeniem tej kończyny przy pomocy kul łokciowych, ewentualnie balkonika. W maju b.r. byłem do kolejnej kontroli poszpitalnej, lekarz prowadzący obejrzał nogę, widział nadal obecny obrzęk, skarżyłem się na ciągły ból śródstopia (od strony podeszwy) i prawej krawędzi stopy. Pomimo to stwierdził, że nic już nie da się zrobić i tak musi pozostać, a w razie, gdyby coś się działo, zapisać się do ortopedy, po czym zamknął moją kartę po 7 miesiącach leczenia poszpitalnego. Stopa nadal okresowo boli, utrudniając chodzenie i rehabilitację, nadal jest jest obrzęk. Chciałbym jeszcze dodać, że po tej operacji stopa ustawiona jest ok. 40 stopni w prawo (spoglądając z góry, podczas stania prosto), nie wiem czy to ma jakieś znaczenie?

Bardzo proszę o jakieś wskazówki i pomoc w tej sprawie, jak długo jeszcze może się utrzymywać ból i obrzęk? (Zwłaszcza ból?) Czy tak ma być, czy te objawy dowodzą jakichś nieprawidłowości? Chciałbym jeszcze się spytać, jak długo następuje zrost (zlanie się) po artrodezie? Czy może jest to spowodowanie zbyt długim przetrzymaniem aparatu Ilizarowa, czy wystarczyło go nosić np. 3 miesiące? Co w takiej sytuacji należy dalej robić?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, nie wiem, do kogo mam się udać z tym problemem, lekarz prowadzący nie jest w stanie udzielić mi już żadnych wskazówek. Z góry serdecznie dziękuję.
Odpowiedź na tak postawione pytania wymaga uzupełnienia wywiadu lekarskiego, dokładnego badania fizykalnego i analizy badań dodatkowych.
Pozdrawiam

Dobry Wieczór,
Zawsze może Pan skonsultować z innym ortopedą.