Stan po operacji ACL

3 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie dotyczące więzadła krzyżowego. 13 listopada miałam operacje ACL, ale podczas operacji okazało się, że mam też uszkodzona łękotkę dlatego usunięto kawałek, do tego miałam dziurę w kości udowej i dlatego zrobiono mikrozlamania. Przez 6 tyg chodziłam o kulach z całkowitym odciążeniem nogi operowanej. Od kilku dni zaczęłam kuśtykać bez kul. Nikt nie potrafi mi powiedzieć wprost co mogę robi, jakie ćwiczenia będą dla mnie bezpieczne i jaki ruchy mogę wykonywać bez żadnych obaw. Zgięcie mam koło
130 stopni, poszam się pomału i jeszcze to nie jest normalne chodzenie. Czy mógłby Pan mniej więcej ocenić czy mój stan na dany czas jest prawidłowy i czy mogę zacząć coś robić dalej z noga?
Szanowna Pani/Panie
Aby móc podjąć jakąkolwiek decyzję odnośnie dalszego postępowania musiałbym zapoznać się z dokumentacją medyczną oraz zbadać kolano. Sugeruję konsultację ortopedyczną.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Witam.
Z wszelkimi wątpliwościami najlepiej zgłosić się do lekarza, który wykonał zabieg.
Bez badania fizykalnego trudno jest cokolwiek stwierdzić, dlatego to co napiszę proszę traktować tylko i wyłącznie jako sugestię, a nie jako poradę lekarską.
6 tygodni zwykle jest wystarczającym okresem do wygojenia mikrozłamań. Od tego czasu można spróbować stopniowe obciążanie kończyny.
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL powinna być prowadzona pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dostosuje ćwiczenia do Pani możliwości i oczekiwań. Zależy to np. od rodzaju przeszczepu, którego użyto do odtworzenia więzadła. Jej początek powinien być bardzo wczesny - nawet w pierwszych dniach po zabiegu. Schematów ćwiczeń jest sporo i są one skuteczne, ważne żeby były one wykonywane poprawnie i w odpowiednim momencie - najlepiej pod nadzorem osoby, która stopniowo w miarę postępu będzie dokonywać ich modyfikacji.
Czas powrotu do pełnej sprawności po takim zabiegu może wynosić 4-6 miesięcy, a nawet i dłużej - w zależności od postępów w rehabilitacji a także od oczekiwań pacjenta (część pacjentów np. tylko amatorsko biega, a część uprawia sport zawodowo - dla takich pacjentów "pełna sprawność" oznacza zupełnie co innego)
Jest Pani miesiąc po zabiegu. To wcześnie - proszę się nie martwić się na zapas. Przed Panią i rehabilitantem jeszcze dużo pracy.
Jeżeli jeździ Pani na nartach to zdecydowanie odradzam jazdę w tym sezonie.
Pozdrawiam serdecznie.
Powinna Pani przejść proces rehabilitacji pod bacznym nadzorem fizjoterapeuty