Srebrne plomby czy wymienic?

5 odpowiedzi
Witam, jestem 24-latką, planującą ciążę, mam 5 srebrnych plomb założonych w tym roku, po ich załozeniu dowiedziałam się ze zawieraja rtęć i są toksycznee. Co mam teraz zrobic? Wymienić je wszystkie, odtruć organizm i dopiero starać się o Meleństwo?
Witam,
nie ma potrzeby wymieniać tych świeżych wypełnień amalgamatowych. Nie powinny one zagrażać Pani dziecku jeżeli są prawidłowo wykonane. Najwięcej szkodliwych substancji wydziela się podczas usuwania takich wypełnień.

Dzień dobry. Rtęć uwalniana przy wypełnieniach amalgamatowych stanowi niewielki odsetek dawki którą pochłaniamu ze środowiska. Warto jednak zadbać aby było jej jak najmniej. Jeśli planuje Pani wymianę tych wypełnień proszę pamiętać aby zrobić to przed ciążą,a unikać interwencji stomatologicznych szczególmie w pierwszym trymestrze.
Dzień dobry, wypełnienia amalgamatowe zawierają rtęć, która jest toksyczna. Stopień toksyczności tych wypełnień nie jest mi znany ,natomiast wiem ,że wypełnienia te są dopuszczone do obrotu, czyli ,że nie ma zakazu ich stosowania. Ja na Pani miejscu usunęła bym te wypełnienia, ponieważ pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważny i dziecko nie powinno być narażone na jakiekolwiek toksyny. Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam!
Wypełnienia amalgamatowe są coraz rzadziej stosowane przez stomatologów ze względu na ich prawdopodobną toksyczność i brak estetyki. Należą do wypełnień trwałych, jednak ich założenie wymaga rozległego opracowania ubytku, gdyż jest to wypełnienie, które nie łączy się chemicznie z tkanką zęba a jedynie mechanicznie np.dno ubytku powinno być przestrzennie większe, niż jego szczyt, co np. wymaga zniesienia zdrowej tkanki zęba.
Prawdą jest, że zawierają śladowe ilości rtęci. Z tego względu duża część środowiska medycznego sugeruje ( na podstawie badań medycznych ), iż mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów - zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży, osób chorych na nerki, tarczycę, cukrzycę, nadciśnienie, choroby spichrzeniowe oraz osób u osób uczulonych na ten pierwiastek.
Jednak opinia wielu badaczy nie potwierdza szkodliwości amalgamatu. O to zagadnienie toczy się wieloletni spór.
Efektem tych sporów toczonych pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami tego materiału było stworzenie preparatów amalgamatowych nie zawierających domieszki rtęci. Ta nowa generacja amalgamatów jest bezpieczna dla zdrowia, lecz nadal wyjątkowo nieestetyczna.
Względy ekonomiczne spowodowały, iż amalgamaty są dalej stosowane w leczeniu stomatologicznym refundowanym ze środków publicznych. Z tego powodu Polska nie podpisała tzw. Konwencji Minamata, przewidującej stopniowe zmniejszanie stosowania amalgamatu dentystycznego. Tekst dokumentu został uzgodniony i podpisany w styczniu 2013 roku,ma już 94 sygnatariuszy, których grono się stale powiększa.
Wracając do Pani zapytania nie wiadomo, jaki typ amalgamatu został założony. Czy ten z dodatkiem rtęci, czy amalgamat nowej generacji, gdzie rtęć zastąpiła miedź.
Radziłabym wymienić te wypełnienia na wypełnienia kompozytowe, światłoutwardzalne, chociażby ze względów estetycznych oraz profilaktycznych.
Wypełnienia te posiadają szereg wielu zalet jak: dokładne przyleganie do tkanek zęba ( tym zmniejszają w bardzo dużym stopniu wystąpienie próchnicy wtórnej ), niski stopień ścieralności, są bardzo odporne na zgniatanie oraz co jest bardzo ważne są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i odpowiedniej przezierności, co umożliwia ich bardzo dokładne dostosowanie do koloru zęba.
Decyzja należy do Pani.
Mam nadzieję, że przybliżyłam w krótki i dostępny sposób temat zagadnienia wypełnień amalgamatowych. Istnieje bardzo wiele publikacji o wypełnieniach amalgamatowych, o których wiedzę może Pani sama się wzbogacić. Polecam ciekawą lekturę przed podjęciem decyzji.
Serdecznie pozdrawiam.
dr Joanna Ziółkowska
Wypełnienia amalgamatowe obecnie stosowane nie zawierają rtęci