Spondyloza szyjna

3 odpowiedzi
Witam
Panie Doktorze mam ogromną prośbę o wstępne zweryfikowanie mojego badania MR i podania ewentualnych wskazówek:Wyrównana lordoza szyjna.Na krawędziach trzonów kręgów zmiany o charakterze zwyrodnieniowo-wytwórczym.Tarcza kręgowa na poziomie C5-C6,C6-C7 o obniżonej intensywności sygnału w sekwencji SE/T2 wysokość jak w przypadku zmian o charakterze zaburzenia uwodnienia degeneracyjnych.Pozostałe tarcze międzykręgowe w szyjnym odcinku kręgosłupa o obniżonej intensywności sygnału w sekwencji SE/T2 jak w przypadku zaburzeń uwodnienia.Uszkodzone są pierścienie włókniste tarczy międzykręgowej na poziomie C5-C6,C6-C7.Na poziomie C4-C5 widoczne jest dyskretne uwypuklenie tarczy międzykręgowej.Na poziomie C5-C6 widoczna jest pośrodkowa tylna wypuklina jądra miażdżystego co powoduje zwężenie kanału korzeniowego po stronie prawej ucisk i modelację worka oponowego.Na poziomie C6-C7 widoczna jest pośrodkowa tylna szerokopodstawna wypuklina,uwypuklona tarcza międzykręgowa szerokość kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym wynosi 11mm ,zwężone są kanały korzeni nerwów rdzeniowych obustronnie przez uwypukloną tarczę międzykręgową.Na poziomie C7-Th1 widoczna jest niewielka pośrodkowa wypuklina szerokość kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym wynosi 12.5mm.Intensywność sygnałów widocznego odcinka rdzenia kręgowego jest prawidłowa.Szerokość kanału kręgowego w pozostałym widocznym zakresie jest prawidłowa.Wnioski;Spondyloza szyjna. P.S.Wobrębie siodła tureckiego wypukla się torbiel pajęczynówki w obrębie uwidocznionego fragmentycznie mózgowia>
Ten opis pozwala na rozpoznanie zwyrodnienia kręgosłupa, które jest naturalnym procesem starzenia. Jakiś sensacji nie widzę. Ważne czy tym zmianom towarzyszą objawy. Wówczas warto pokazać obrazki neurochirurgowi.

Witam, wygląda na to że raczej do rehabilitacji choc proponuję umówic się z płytą bo opisy bywają dośc subiektywne
pozdrawiam
Piotr Winkler
Witam , opis opowiada miernie nasilonym zmianom zwyrodnieniowym w zakresie kręgosłupa szyjnego . Opisana jest także przypadkowo znaleziona torbiel okolicy siodła tureckiego , która może wymagać dokładniejszej diagnostyki .
Badanie rezonansu należy oczywiście ropzatrywać z objawami kliniczymi , które są decydujące jeśli chodzi o dalsze postępowanie.
Dziękuję Staszkiewicz