spłycenie lordozy szyjnej/napięcie mięśni

8 odpowiedzi
witam serdecznie, od jakiegoś czasu mam problem z silnymi bólami głowy w części potylicznej oraz bólami karku, zrobiłam prześwietlenie kręgosłupa i wykazało ono spłycenie lordozy szyjnej. Z zawodu jestem muzykiem, spędzam dużo czasu przy instrumencie i już od bardzo długiego czasu mam także problem ze zmieniającymi miejsce napięciami mięśniowymi,(z ostatnich obserwacji zauważyłam że bardzo często w okolicy karku właśnie) które powodują bóle rąk podczas ruchu, ich szybszą męczliwość.(ból nie występuje zawsze i pojawia się raz w prawej, raz w lewej ręce, podobny ból odczuwam też czasem w kończynach dolnych)
Chciałabym zapytać, czy takie objawy - bóle kończyn mogą wynikać z problemów z kręgosłupem?
Witam, zdecydowanie bóle kończyn mogą mieć swoje źródło w obrębie kręgosłupa. Kończyny górne z odcinka szyjnego a dolne z odcinka lędźwiowego. Z racji wykonywanego zawodu obciążenia są spore więc tego rodzaju objawy nie są niczym niezwykłym. Wyniku prześwietlenia jednak bym nie przeceniał bo samo spłycenie lordozy nie musi o niczym świadczyć. Liczą się prezentowane objawy kliniczne. Pozdrawiam

Jeśli jest to instrument symetryczny jak pianino to tak, jeśli instrument asymetryczny to przeciążenie miało by charakter raczej jednostronny. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Problem zmniejszonej lordozy szyjnej może dawać bóle glowy i karku. Przy tym napięcie mięśniowe lub ucisk na korzeń nerwowy wplywa prawdopodobnie na męczliwość konczyn zarówno gornych jak i dolnych. Być może kumulacja czasu spedzonego przy instrumencie i pozycji daje też w perspektywie objawy bolowe. Dobrze jest sprawdzić czy jest możliwość zmniejszyć napiecie i skorygować pozycję e pracy.
Pozdrawiam

Kamil Ziółkowski
Wykonywany przez Panią zawód wymusza pozycję, która jest bezpośrednią przyczyną Pani problemów. Nieprawidłowe z punktu widzenia biomechanicznego ustawienia segmentów kręgosłupa oraz obręczy barkowej zmieniają układ sił w obrębie struktur biernych kręgosłupa , które nieprawidłowo obciążane lub uciskane mogą dawać dolegliwości bólowe. Problem jest złożony ponieważ mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy, nie pracując w odpowiedni sposób zyskują przewagę włókien tonicznych względem fazowych co powoduje u Pani uczucie napięcia. Niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą jeśli wiąże Pani swoją przyszłość z muzyką.

Pozdrawiam
Dzień dobry
Tak, jak najbardziej. Kończyny górne i dolne są ściśle powiązane z kręgosłupem. Objawy wskazują na charakter neurologiczny Pani dolegliwości. Bóle głowy, mdlenie mięśni kończyn to częste następstwa urazów bądź przeciążeń.Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Zapraszam do Centrum Kore w Swarzędzu
Witam, tak mogą, ale nie muszę - spłycenie lordozy nie musi równać się problemy bólowe kończyn
Witam. Jak najbardziej, aczkolwiek potrzebne będzie różnicowanie. Zapewne mamy do czynienia z nawarstwieniem się problemów, staw,mięsień,powiez, ukrwienie, oraz zaburzenie wzorca ruchu. Potrzebujemy badania wstępnego, postawienia diagnozy i wykonanie leczenia próbnego. Zapraszam do kontaktu. 882i100i067
Tak. zawód muzyka to często wielogodzinna praca statyczna. a to powoduje ból...