Spanie z walkerem

5 odpowiedzi
czy w walkerze powinno sie spac po zlamaniu V kości srodstopia?
lekarz mowil, ze nie..
czy mozna z orteza wykonywac jakies cwiczenia? jakie?

kiedy powrocic na rower, basen, bieg(mowil,ze plywac moge,ale...ja sie boje,ze sie poslizgne w drodze z szatni..)
Przy spokojnym śnie ryzyko powtórnego, znaczącego urazu stopy jest bardzo małe (co nie znaczy, że zerowe). Należy natomiast pamiętać, by rano nie zapomnieć o założeniu walkera przed obciążeniem kończyny (wstaniem z łóżka).
Z walkerem dosyć ciężko jest wykonywać ćwiczenia stawu skokowego, więc dla utrzymania jego ruchomości, oraz ruchomości palców można czasowo go zdjąć i wykonać kilkanaście-kilkadziesiat ruchów stawu skokowego i palców w odciążeniu ( bez stawania na nodze)

Zazwyczaj do wygojenia nieprzemieszczonego złamania potrzeba około 6 tygodni - to wiedza książkowa, natomiast u różnych pacjentów zrost może trwać różnie długo. Raczej nie ma przeciwwskazań do amatorskiego pływania, natomiast trzeba uważać na potencjalne urazy towarzyszące - np opisane poślizgnięcie i upadek. Ot, kwestia rozsądku i ostrożności. Po kilku tygodniach można spróbować nieobciążającej zbytnio jazdy na rowerze ( w zakresie tolerowalnym - bezbólowym ), z bieganiem wstrzymałbym się do zakończonego zrostu potwierdzonego przez lekarza ( kontrolne RTG).

Dużo zależy od morfologii złamania. Proponuję trzymać się wskazań lekarza prowadzącego bo on widział zdjęcie rtg i ma najlepszy wgląd w sytuację.
Wszystko zależy od rodzaju złamania, czasu jaki po nim upłynął i rodzaju leczenia (operacyjne, nieoperacyjne). Bez tych informacji trudno mi coś doradzić. Pozdrawiam serdecznie,
W przypadku takiego złamania należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Jeśli od złamania minęło mniej niż dwa tygodnie, proponuję również w nocy używać walkera. Po uzyskaniu całkowitego zrostu kości można wykonywać dowolne ćwiczenia, następuje to z reguły między 6 a 8 tygodniem po złamaniu.
Dzień dobry.
Odpowiedzi na w/w pytania zależą od wielu czynników - kiedy było złamanie, jakie było złamanie, itd.
Odpowiedź zależy od w/w.
TAK, spać w walkerze - jeżeli ma on zastąpić gips - gipsu przecież na noc się nie zdejmie.
NIE, zdejmować na noc - jeżeli np. minęło już kilka tygodni od urazu.
Jeżeli lekarz prowadzący powiedział że można spać bez to myślę że jest to dopuszczalne.
Ćwiczenia proponuję zacząć po 4-6 tygodniach, aby nie przemieszczać złamania.
Pływanie po kilku tygodniach.
rower 6-8 tygodni
bieganie proponuję 3-4 miesiące.
Z poważaniem, RC