Spadłam z dużej wysokości i mam złamane dwie pięty. Jedna pięta była leczona operacyjnie, mam 8 śrub

1 odpowiedzi
Spadłam z dużej wysokości i mam złamane dwie pięty. Jedna pięta była leczona operacyjnie, mam 8 śrub i blaszkę. Rozsypała się jak porcelana.
Jedna nogę miałam w gipsie 3 dni a drugą (że śrubami) 8 tygodni.
Od poniedziałku mam nogę bez gipsu i dzisiaj pierwsza rehabilitację. Noga wygląda bardzo brzydko, opuchnięta, twarda.
Rehabilitant przez kilka minut poruszał stopami i umówił się na kolejną wizytę.
Kazał w domu stawać na tą mniej pęknięta piętę a gdy wytłumaczyłam jemu ze staram się to robic ale mam silny przeszywający jakby prądem ból powiedział że muszę to robić i niema wyjścia.
Od dwóch miesięcy poruszam się na wózku inwalidzkim i dziś usłyszałam że nie wiadomo kiedy znów stanę na nogę (że śrubami). Rehabilitant powiedział że jeśli śruby się przyjmą i organizm ich nie odrzuci to najwcześniej po roku a jeśli organizm te śruby odrzuci to będzie kiepsko.
Leczę się w Holandii i nie wiem co mnie czeka.
Czy któryś z lekarzy mógłby powiedzieć jak to w praktyce wygląda?
Z góry dziękuję za odpowiedz
Dzień dobry.
Przeciętny czas gojenia się złamania kości to 5-6 tygodni. Później jest okres stopniowego przebudowywania się złamania - może trwać kilka lat... Śruby mają na celu jedynie utrzymanie odłamów w odpowiednim miejscu w przestrzeni do czasu dokonania się zrostu - później nie są do niczego potrzebne. Zazwyczaj nie przeszkadzają ale czasem trzeba je usunąć.
Po takim czasie od urazu warto podjąć obciążanie stóp. Siły przenoszone przez kość podczas obciążania powodują właściwą przebudowę złamania.
Ból przy obciążaniu może być spowodowany różnymi problemami. Często jest to zmiana kształtu kości oraz rozwój blizn w otaczających ją tkankach. Warto zapytać o dość grube żelowe wkładki pod piętę dla bardziej równomiernego rozkładu obciążeń podczas stawania na nogach...
Złamanie pięty zawsze jest problemem trudnym do leczenia oraz do określenia rokowań.
Życzę powodzenia i cierpliwości.