Słabsze/wolniejsze bicie serca

5 odpowiedzi
Moje serce bije wolniej/słabiej niż zwykle. Zaczęło się po przebudzeniu rano, zwykle mogłem wyczuć prace mojego serca ponieważ charakteryzowało mnie wysokie tętno spoczynkowe - średnio około 80/90 uderzeń na minutę, intensywny wysiłek powodował przyśpieszenie i jeszcze bardziej wyczuwalną prace. Tym razem jest inaczej niż zwykle. Nawet intensywny wysiłek nie jest w stanie spowodować takiego przyśpieszenia jaki powodował przez właściwie całe moje życie. Co to może oznaczać?
Witam,
W pytaniu Pana/Pani brakuje przynajmniej kilku informacji potrzebnych by spróbować udzielić rzeczowej odpowiedzi (m.in. wiek, inne choroby, zażywane leki, zdarzenie, które mogło spowodować taką zmianę (borelioza)). Istotne, czy "wolniejsze bicie serca" wywołuje jakieś objawy - spardek tolerancji wysiłku, zasłabnięcia, utraty przytomności. Najlepiej oprócz badań podstawowych z krwi, wykonać podstawową diagnostykę kardiologiczną jak Echo serca i holtera Ekg. Można też rozważyć próbę wysiłkową - czy faktycznie wysiłek nie wywołuje przyśpieszenia akcji serca.
Pozdrawiam
dr n.med. Witold Mazur
kardiomazur.pl

Możliwych jest kilka różnych przyczyn takiej zmiany, rozstrzygnięcie nie jest możliwe bez zbadania pacjenta i wykonania pewnych badań - ich zestaw też może być różny zależnie od tego, co stwierdzi się w czasie wizyty i w podstawowym badaniu dodatkowym, jakim w tej sytuacji jest spoczynkowe EKG.
Normalne tetno to 60-70/min. w spoczynku, w nocy może spadać do 40/min.
Przy wysiłku tetno wzzrasta do 160-170/min..
Należy wykonać test wysiłkowy na bieżni celem oceny - chronotropizmu.
Proszę wykonać EKG, Holter EKG i zapraszam na wizytę. Podawane przez Pana objawy są niespecyficzne.
Nie wiem ile Pani/Pan ma lat, czy cierpi na chorzenia kardiologiczne,przyjmuje leki...Nie mogę udzielić odpowiedzi.