Słaba siatkówka oka a sport

5 odpowiedzi
Dzień dobry,mam 17 lat moim problemem są oczy, a mianowicie wzrok -9D, czy są sposoby na poprawę siatkówki abym czynnie mógł uprawiać sport? i czy po ustabilizowanie się wzroku (te ~21lat) jest jakaś operacja na poprawę siatkówki oka? Chodzi mi mianowicie o sporty bardziej siłowe i się zastanawiam czy mam jakąkolwiek szanse na "wejście" w takie sporty.
Witam nie decyduje wielkość wady a stan siatkówki która niestety jest cieńsza w tak wysokiej wadzie krótkowzrocznej i wada taka predysponuje do zman zwyrodnieniowych na obwodzie . Praktycznie nie ma zabiegów operacyjnych na poprawę siatkówki czasami zabezpiecza się siatkówkę laserotrrapią w przypadku juz istniejących zwyrodnień . Odradzałabym sporty siłowe wskazane pływanie ale tez bez skoków

Dzień dobry, wszystko zależy czy wadzie refrakcji -9,0 D towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe siatkówki. W chwili obecnej nie wykonuje się zabiegów mogacych ustabilizować badz zachamować wzrost gałki ocznej towarzyszący wadzie refrakcji. Jeśli nie ma Pan zmian zwyrodnieniowych, osobiście nie widze p/wskazań do uprawiania sportu. W przypadku zmian zwyrodnieniowych predysponujących do odwarstwienia można wykonać baraż laserowy siatkówki . Pozdrawiam Dominika Janiszewska Bil
Witam,wszystko zależy od tego jak wygląda dno obu oczu.Jeżeli są zwyrodnienia siatkówki odradzałbym sporty siłowe.Nie ma operacji wzmacniającej siatkówkę.Jeżeli są zwyrodnienia obwodu siatkówki,typu otwory ,wtedy się je oblaserowuje,żeby zabezpieczyć przed odwarstwieniem siatkówki.Ogólnie decydujące jest badanie dna obu oczu z dokładną oceną obwodu siatkówki.Pozdrawiam.
W krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych miopia nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Uważa się, ze sport jest integralną częścią zdrowego trybu życia.
Ryzyko odwarstwienia siatkowki w populacji to 1:20 000, wzrasta u osob z wysoką miopia, ale nadal stanowi poniżej 1%.
Zalecane jest ograniczenie sportow kontakowych- takich gdzie istnieje bezpośrednie ryzyko urazu gałki ocznej np kickboxing.
Najlepszym przykladem, że można uprawiać sport posiadając jedno zdrowe oko jest nasz wybitny piłkarz ręczny Karol Bielecki, który pomimo utraty wzroku po urazie jest nadal wyśmienitym graczem. I tu pojawia się dylemat... czy zakazać gry i nie dopuścić sportowca do jego pasji, radości i dalszej kariery czy umożliwić dalszą kariere.
Polecam artykuły wydane przez AAO ( Amerykańskie Towarzystwo Okulistyczne)
zalecenia Europejskich Towarzystw...
Tam miopia nie jest przeciwwskazaniem, także stany po laseroterapii siatkowek itd.
Ja zgodnie z obowiązującymi zasadami w krajach Europy Zachodniej - sportowcow dopuszczam, a to czy polskie zalecenia są nowoczesne... czy raczej przestarzałe i wymagają zmian- z tym nie dyskutuje ;)
pozdrawiam
AM
Jeśli sa zwyrodnienia obwodowe siatkówki związane z krótkowzrocznością należy je zabezpieczyć fotokoagulacją, jeśli nie ma przeciwskazań, wadę korygować np. socekami kontaktowymi i żyć normalnie. Ze sportów - nie polecam "pakowania " na siłowni, tylko sporty kondycyjne np. pływanie itd. Zapraszam na badanie.