Skutki uboczne Cital

10 odpowiedzi
Dzień dobry,
Czy przy pierwszym w życiu przyjmowaniu leku Cital 10mg można mieć tak ogromne efekty uboczne (7 dzień):
- problemy ze snem
- duży niepokój, lęk, zamartwianie się (natłok myśli)
- ciągłe uczucie zimna
- podwyższona temperatura
- jadłowstręt
Ogólnie czuje się fatalnie i strasznie dużo dzieje się w mojej głowie czego nie mogę "wyłączyć" Czy mam brać lek dalej czy jednak próbować zmienić?
Wszystkie wymienione objawy mogą pojawiać się w pierwszych dniach leczenia citalem.
Proponowałbym zgłosić się z tym do lekarza, który zaproponował leczenie citalem i wspólnie rozważyć celowość kontynuowania tego leczenia.

Porozmawiać z lekarzem, który przepisał.
Takie objawy niepożądane mogą wystąpić. Decyzję o kontynuacji bądź odstawieniu leku powinien podjąć lekarz prowadzący.
Witam, proszę skontaktować się z psychiatrą prowadzącym, gdyż mogą to być objawy częściowo niepożądane leku, a częściowo związane z samym zaburzeniem (np depresyjnym, lękowym) i potrzebna jest całościowa znajomość tematu. Pozdrawiam
Trzeba sobie zadawać pytanie czy aby przypadkiem podobnych objawów nawet i mniej wyrażonych nie było wcześniej. Jeśli to całkiem nowe objawy to można przypuszczać, że to sprawa leku którego objawy uboczne powinny ustąpić do 2 tygodni.
NA początku leczenie lekami z grupy SSRI (czyli m.in. Cital) pojawiają się różne objawy niepożądane. M.in. opisywane wyżej. Najczęściej mijają do 2 tygodni czasu zażywania, w niektórych przypadkach trwa to dłużej. Zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Niestety, w psychiatrii długo czekamy na odpowiedź terapeutyczną leku (w przypadku leków p/depresyjnych 2-3 tygodnie). Duże wcześniej pojawiają się objawy niepożądane i mogą trwać od 7 do nawet 14 dni, natomiast potem rozwija się na nie tolerancja organizmu. Opisane objawy mogą wystąpić przy zażywaniu leku Cital, natomiast być może ma Pani/Pan skłonność do takiego reagowania na leki z grupy SSRI (które powinny być pierwszym rzutem stosowania w depresji). Jeśli powyższe objawy jest Pani/Pan w stanie wytrzymać jeszcze tydzień, myślę, że warto kontynuować lek. Być może konieczne będzie zgłoszenie się po lek doraźny o profilu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i poprawiającym apetyt (np. Hydroksyzyna), żeby te objawy wytrzymać. Życzę powodzenia!
Witam!
Jeżeli chce się Pani/Pan leczyć z użyciem leków p/depresyjnych, to należy się zastanowić nad ew. "chwilowym" cierpieniem związanym z obawami przy wprowadzaniu leku. Dawka Citalopramu jest "symboliczna", wręcz homeopatyczna i "natłok działań ubocznych" ma charakter nerwicowy, jest ich wręcz za dużo. Proszę się zdecydować: "czysta psychoterapia, zmiana leku (niczego nie gwarantuje), czy może przetrzymać problem włączenia leku!
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.
Witam,

po 7 dniach stosowania citalopramu (Cital) w małej dawce (10 mg) nie powinno być już wyraźnie odczuwalnych objawów niepożądanych.
Proponowałbym poczekać jeszcze kilka dni na tej samej dawce, być może poprawi się tolerancja. Jeśli objawy by się nie zmniejszały byłoby to wskazaniem do zamiany leku na inny.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Witam,
Jest opcja zmniejszenia dawki do 5mg czyli połowę tabletki lub zmiana leku. Taka nietolerancja może być na początku leczenia, zwykle po Ok. 2 tygodniach mija.
Pozdrawiam,
Joanna Cyza-Ślązak.