skutecznosc rasagiliny w depresji atypowej

6 odpowiedzi
Witam. Moim problemem jest srednio nasilona depresja tzw aytypowa z sennoscia i brakiem energii.Czy w tego typu zaburzeniach mozna myslec o leczeniu rasagilina?
Rasgilina jest lekiem stosowanym w leczeniu Ch. Parkinsona. Czasami wykorzystuje się dodatkowe działania jakiegoś leku i stosuje się go w innej chorobie np. leki przeciwdepresyjne lub przeciwpadaczkowe w leczeniu bólu.
Nie ma takiego określenia "jaka jest skuteczność". Depresja jest chorobą złożoną, przebiegającą różnie u każdego chorego. Leczenie dobiera się indywidualnie, skuteczność również ocenia się indywidualnie u każdego chorego.

a czy jest drżenie kończyn?
Jest to pytanie raczej do prowadzącego psychiatry czy jego zdaniem włączenie tego leku spowoduje nasilenie zaburzeń depresyjnych, depresja nie jest przeciwwskazaniem do leczenia rasagiliną, ale może nasilić depresję
Szanowny Pacjencie,
mam zbyt mało danych dotyczących choroby ... senność dla mnie raczej objawem sugerującym późną, a nie nietypową postać, ani leczenia - jakie leki już były stosowane, czas ich zażywania, dawki ... inne schorzenia i ich farmakoterapia .......?
Natomiast odpowiadając na pytanie. Rasagilina nie znajduje się w tzw. standardach terapeutycznych leczenia depresji. Jest lekiem przydatnym w leczeniu choroby Parkinsona. Wskazaniem do stosowania niektórych inhibitorów MAO-B (w wysokich dawkach hamują również MAO-A) rzeczywiście jest depresja, ale dotyczy to raczej selegiliny. W przypadku obu tych inhibitorów MAO mówi się o działaniu neuroprotekcyjnym itp itd. Niemniej jednak moim zdaniem farmakologiczna ingerencja w układ neurotransmiterów wymaga fachowej prowadzenia, czyli właściwego lekarza!
dr Andrzej Żytkowski
Dzień dobry
Leczeniem zaburzeń depresyjnych (szczególnie atypowych) musi być prowadzone pod okiem psychiatry.

Takie leczenie bezwzględnie powinno być skonsultowane z prowadzącym psychiatrą.
Pozdrawiam
Nie mam doświadczenia w leczeniu rasagiliną tym bardziej w depresji czy w zespole przewlekłego zmęczenia. Lek jest obiecujący ale ma również poważne działania niepożądane. Proponuję skontaktować się z doświadczonym psychiatrą. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz