skręcone kolano

3 odpowiedzi
13.X.2016r skręciłam kolano, wykonano usg, naderwane więzadło poboczne piszczelowe, ląkotki prawidłowe, wykonano punkcję, do ok. 6 tyg wszystko miało wrocic do normy, niestety nie wrocilo. Wykonałam rezonans, oto opis: niewielka ilość płynu w jamie stawu, ACL widoczne fragmentarycznie- najpewniej niemal całkowicie zerwane w okolicy przyczepu udowego. PCL o zachowanej ciągłości. Więzadła poboczne:strzałkowe i piszczelowe oraz pasmo biodrowo- piszczelowe o zachowanej ciągłości, niepogrubiałe. Więzadło m.czworogłowego uda, rzepki oraz pasmo biodrowo-piszczelowe o prawidłowym sygnale. Łąkotki prawidłowo położone, typowego kształtu. W obrębie roku tylnego łąkotki bocznej skośna szczelina pęknienia szerokości ok.10 mm komunikująca się z powierzchnią stawową dolną. W obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej skośna szczelina pęknięcia szerokości ok. 15 mm komunikująca sie w powierzchnią stawową dolną. Powierzchnia stawowa gładka, chrząstki stawowe bez widocznych zmian ubytkowych. Niewielkie ogniska obrzęku szpiku w obrębie kłykci kości piszczelowej. Cienka warstaw płynu przy brzuścu przyśrodkowym m. brzuchatego łydki.
Bardzo proszę o interpretację wyniku i poradę, co dalej.
Wg rezonansu ma pani uszkodzone więzadło krzyżowe i szczeliny pęknięcia w obu łąkotkach . Dalsze postępowanie zależ od odczuwanych /zgłaszanych dolegliwości , oczekiwań i stanu klinicznego kolana ( do oceny w badaniu fizykalnym ) dopiero wtedy można podjąc decyzję co dalej robić . Pozdrawiam

Proponuję wizytę z opisem tego badania i samym badaniem.
zerwane ACL jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, niestety, poza tym uszkodzone są łąkotki. Myślę, że warto pokazać się specjaliście, zapraszam