Skręcenie stawu skokowego

4 odpowiedzi
Witam, w grudniu 2017 był skręcony staw skokowy. później pod koniec kwietnia wrócili dolegliwości bólowe. Z opisu MRT wynika Więzadło ATFL o całkowicie przerwanej ciągłości w zakresie przyczepu skokowego z retrakcją uszkodzonego fragmentu więzadła o ok. 5mm. Niestety prawie żadne leki nie pomagają, a na leki zawierające tramadol mam reakcję uboczną.
Jakie muszą być moje następne kroki czekać aż to zroszenie lub wykonać artroskopię?
należy zbadać staw, ocenić stabilność, włączyć rehabilitację i terapię manualną + ćwiczenia funkcjonalne oraz zrobić badania stresowe. decyzji w mojej opinii po nich.
jak nie uprawia Pan/Pani wyczynowo sportu izolowane uszkodzenie ATFL nie zawsze musi oznaczać zabieg

Dzień Dobry, rozumiem że w grudniu 2016 :-) Zanim odpowiem Pana/Pani pytanie chciałbym dowiedzieć się, czy w MR były jakieś uszkodzenia chrząstki i czy była wdrożona rehabilitacja. Pozdrawiam serdeczenie ...
konieczne jest osobiste zbadanie przez ortopedę. W razie niestabilności stosujemy techniki rekonstrukcyjne. Czasami staw nie jest niestabilny tylko na skutek urazu dochodzi do wklinowania przerośniętej błony maziowej pomiedzy powierzchnie stawowe wówczas sama artroskopia wystarczy. Najczęściej jednak po pierwszorazowym skreceniu dobra rehabilitacja kończy leczenie.TŚ
Sugeruje zacząć od dobrej rehabilitacji w większości przypadków jest wystarczająca ( terapia manualna , ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące staw skokowy oraz poprawa propriocepcji ). W razie utrzymującej się niestabilności i powtórnych skręceń należy myśleć o rekonstrukcji więzadeł kompleksu bocznego.
Pozdrawiam
dr n med Maciej Goch