Skracanie szyjki różnica między dwoma lekarzami. Dlaczego tak ?

3 odpowiedzi
Dobry wieczór.
Jestem w 20tyg ciazy,moja szyjka sie skraca i jest troche miękka,moja Pani doktor nie powiedziała ile szyjka ma cm,tylko powiedziała,że się skraca. W pierwszej ciąży od 17tyg szyjka mi się skracała i było wtedy to jakies 2.5cm. Prowadzi mnie inny lekarz niż w poprzedniej ciąży i teraz biorę lek duphostan przez nastepne 4tyg,a pozniej mam juz odstawić i Pani doktor powiedziała,iż w 28tyg położy mnie na oddział do szpitala i podadzą mi zastrzyk z testosteronem,aby płuca dziecka zaczęły szybciej funkcjonować wrazoe wczesnego porodu. W pierwszej ciąży brałam tylko luteine do 35tyg i lekarz kazał mi się oszczędzać,synka urodziłam w 0tyg i 1dzień. Dodalam,że moja lekarka nie wie o tym iż w pierwszej ciąży mi sie szyjka skracała. Troche mnie to dziwi,ponieważ w 1ciąży nie musiałam przyjmować żadnych zastrzyków. Proszę o jakiś rady,z góry dziękuję
Niestety nie moge podważać decyzji Pani lekarza ktory Panią badał i zna cała sytuacje

Ważne ile cm ma teraz szyjka macicy.Bez tego trudno stwierdzic czy jest ona skrócona.
Ocena skracania szyjki macicy najbardziej obiektywna za pomocą USG we wczesnej ciąży przezbrzusznie w bardziej zaawansowanej przezpochwowo. Oceniana jest długość i kształt dolnego odcinka macicy czy Y/lejek/ czy U/brak rozwierania ujścia wewn. Dodatkowo ocena przy próbie parcia - badanie dynamiczne. W przypadku realnego zagrożenia porodem przedwczesnym z powodu skracania szyjki pessar /krążek/ naszyjkowy plus sterydy przyspieszającedoirzewanie płuc dziecka najczęściej betamethason,dexaven.