Skoki ciśnienia

6 odpowiedzi
Witam serdecznie! Moja mama jest po zawale mięśnia sercowego od marca br, ma 3 stenty. Raz na 2-3 miesiące zdarza jej się bardzo wysoki skok ciśnienia (ostanio 230/140) . teraz zdarzyło to się już 2 raz w tygodniu raz wieczorem, potem w nocy powtórka. Zrobione usg serca wynik b.dobry, wyniki również z krwi i moczu. Jaka może być główna przyczyna ?
Mama wymaga zdecydowanie zmiany leczenia nadciśnienia. Takie skoki mogą skutkować groźnymi powikłaniami np udarem mózgu czyli wylewem. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Przyczyną jest nadciśnienie tętnicze, które w ponad 90% przypadków ma podłoże samoistne, tzn. nie udaje się znaleźć uchwytnej przyczyny i leczenie jest wówczas objawowe. W pozostałych przypadkach tzw.wtórnego nadciśnienia tętniczego udaje się zidentyfikować taką przyczynę i można leczyć przyczynowo.
Zbyt mało danych jest zawartych w pytaniu aby udzielić precyzyjnej odpowiedzi (ważny jest wiek, styl życia, waga ciała, choroby towarzyszące oraz przebieg choroby).

U Pana/Pani Mamy należałoby zweryfikować leczenie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze). Myślę, że dobrze jakby wprowadzić preparat do doraźnego obniżania ciśnienia w przypadku jego nadmiernego wzrostu a także ustawić leczenie bazowe tak aby zapobiec aż tak gwałtownemu wzrostowi ciśnienia. Tak duży wzrost ciśnienia grozi poważnymi powikłaniami. Konieczna jest konsultacja kardiologiczna.
Dzień dobry. Według mnie należy udać się do lekarza w celu pilnej optymalizacji leczenia farmakologicznego. Należy zintensyfikować leki na nadciśnienie tętnicze.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Trudno powiedzieć, może to być po prostu niewłaściwe leczenie hypotensyjne, emocje lub inne znacznie poważniejsze przyczyny. Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym Mamę w tej sprawie.
Może odpowiedz wyda się banalna i niesatysfakcjonująca, ale choroby podstawowe osoby chorej np. choroba wieńcowa, oraz zastosowane leki mogą mieć kluczowe znaczenie...
Dzień dobry! Najprawdopodobniej nadciśnienie tętnicze ma charakter chwiejny, aczkolwiek nie wykluczam, że w ogóle jest źle kontrolowane lekami. Zawał serca i implantowane stenty nie mają nic do rzeczy. Jeśli nie stwierdzono wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego pacjentka wymaga najprawdopodobniej oceny skuteczności leczenia poprzez regularną samokontrolę i zapisywanie wyników pomiarów w dzienniczku oraz weryfikacji w całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego (tzw. holter ciśnieniowy). Należy zdecydowanie zgłosić się do kardiologa prowadzącego.