Czy będzie bezpiecznym wykonanie w tym momencie skleroterapii? Słyszałam, że nie jest wskazana w ciepłych miesiącach, gdyż są wtedy większe szanse na powikłania. Niemniej jednak stoję przed dylematem, gdyż wyjeżdżam niedługo na rok w ciepłe kraje i wtedy możliwość wykonania takiego zabiegu będę miała dopiero jesienią kolejnego roku. Nie mam żylaków, lecz pojawiające się w zastraszającym tempie widoczne żyły na nogach i rękach (nie wypukłe, USG dopplera niczego nie wykazało). I kolejne pytanie, na ile jest to zabieg kosmetyczny, a na ile poprawiający stan zdrowia żył?
dr n. med. Wawrzyniec Jakuczun
dr n. med. Wawrzyniec Jakuczun
Chirurg, Chirurg naczyniowy
Warszawa
Szanowna Pani,
Ze względu na odczyn zapalny i zalecenie stosowania po skleroterapii podkolanówek uciskowych chłodniejsze pory roku są proponowane. Oczywiście jeśli jest pilna potrzeba to można o każdej porze roku.
Skleroterapia ma poprawić stan zdrowia pacjenta. Zabieg powoduje zamknięcie chorych odcinków żył, co daje zmniejszenie miejscowych obrzęków i uczucia ciężkości.
Oczywiście jet to zabieg poprawiający urodę ale i przez to poprawiający też zdrowie.
WJ

dr n. med. Jacek Kurnicki
dr n. med. Jacek Kurnicki
Chirurg naczyniowy, Chirurg
Warszawa
To prawda. Wykonanie skleroterapii nie jest wskazane w ciepłych portach roku.
Zabieg powinno się wykonywać na jesieni, w zimie lub wczesną wiosną.
Pozdrawiam, JK.

dr n. med. Marcin Śledź
dr n. med. Marcin Śledź
Chirurg naczyniowy, Chirurg
Szczecin
Witam
Będzie to zabieg bezpieczny. Częstość powikłań nie zależy od temperatury otoczenia. Jeżeli obawia się Pani wykonania go w tej chwili można bez istotnych konsekwencji odłożyć go na później. Zabieg nie poprawia zdrowia żył - sprawia że naczynia poszerzone i dobrze widoczne stają się niedrożne, a przez to niewidoczne. Część pacjentek odczuwa po zabiegu mniejsze dolegliwości związane z niewydolnością zylną.
Pozdrawiam

dr n. med. Tomasz Ciąćka
dr n. med. Tomasz Ciąćka
Chirurg naczyniowy, Chirurg, Flebolog
Warszawa
Witam Panią, jeszcze jest oststnia chwila aby wykonać zabieg - po zabiegu zalecane jest noszenie pończochy uciskowej - przy wyższych temperaturach może to stanowić dyskomfort. Przed zabiegiem zwykle oglądam zmiany naczyniowe i wtedy można ocenić czy jest to zabieg ze wskazań estetycznych czy medycznych. Pozdrawiam

dr n. med. Michał Molski
dr n. med. Michał Molski
Flebolog, Chirurg naczyniowy, Chirurg
Więcbork
Skleroterapię można wykonać bezpiecznie przez cały rok. Powikłania w postaci przebarwień dotyczą sporej grupy leczonych, dlatego aby zmniejszyć to ryzyko należy unikać opalania leczonej okolicy i należy stosować pończochy uciskowe. O tym czy jest to zabieg ze wskazań medycznych czy kosmetycznych decyduje lekarz w zależności od obrazu choroby.

dr n. med. Adam Kukliński
dr n. med. Adam Kukliński
Chirurg naczyniowy
Radom
Po skleroterapii nie można sie opalać przez 6 tygodni. Jeżeli naczynia są małe (żyły siareczkowate lub pajączki naczyniowe, to nie stwarzają ryzyka powikłań nawet w wyższych temperaturach. Jedynie Pani będzie miała większy dyskomfort latem podczas noszenia pończoch uciskowych lub bandaży elastycznych po zabiegu niż w zimie. Skleroterapia pajączków naczyniowych tylko w niewielkim stopniu poprawia hemodynamike krążenia, zabieg w większym stopniu jest kosmetyczny.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.