Skleroterapia - kiedy wykonać

6 odpowiedzi
Czy będzie bezpiecznym wykonanie w tym momencie skleroterapii? Słyszałam, że nie jest wskazana w ciepłych miesiącach, gdyż są wtedy większe szanse na powikłania. Niemniej jednak stoję przed dylematem, gdyż wyjeżdżam niedługo na rok w ciepłe kraje i wtedy możliwość wykonania takiego zabiegu będę miała dopiero jesienią kolejnego roku. Nie mam żylaków, lecz pojawiające się w zastraszającym tempie widoczne żyły na nogach i rękach (nie wypukłe, USG dopplera niczego nie wykazało). I kolejne pytanie, na ile jest to zabieg kosmetyczny, a na ile poprawiający stan zdrowia żył?
Szanowna Pani,
Ze względu na odczyn zapalny i zalecenie stosowania po skleroterapii podkolanówek uciskowych chłodniejsze pory roku są proponowane. Oczywiście jeśli jest pilna potrzeba to można o każdej porze roku.
Skleroterapia ma poprawić stan zdrowia pacjenta. Zabieg powoduje zamknięcie chorych odcinków żył, co daje zmniejszenie miejscowych obrzęków i uczucia ciężkości.
Oczywiście jet to zabieg poprawiający urodę ale i przez to poprawiający też zdrowie.
WJ

Witam Panią, jeszcze jest oststnia chwila aby wykonać zabieg - po zabiegu zalecane jest noszenie pończochy uciskowej - przy wyższych temperaturach może to stanowić dyskomfort. Przed zabiegiem zwykle oglądam zmiany naczyniowe i wtedy można ocenić czy jest to zabieg ze wskazań estetycznych czy medycznych. Pozdrawiam
To prawda. Wykonanie skleroterapii nie jest wskazane w ciepłych portach roku.
Zabieg powinno się wykonywać na jesieni, w zimie lub wczesną wiosną.
Pozdrawiam, JK.
Witam
Będzie to zabieg bezpieczny. Częstość powikłań nie zależy od temperatury otoczenia. Jeżeli obawia się Pani wykonania go w tej chwili można bez istotnych konsekwencji odłożyć go na później. Zabieg nie poprawia zdrowia żył - sprawia że naczynia poszerzone i dobrze widoczne stają się niedrożne, a przez to niewidoczne. Część pacjentek odczuwa po zabiegu mniejsze dolegliwości związane z niewydolnością zylną.
Pozdrawiam
Skleroterapię można wykonać bezpiecznie przez cały rok. Powikłania w postaci przebarwień dotyczą sporej grupy leczonych, dlatego aby zmniejszyć to ryzyko należy unikać opalania leczonej okolicy i należy stosować pończochy uciskowe. O tym czy jest to zabieg ze wskazań medycznych czy kosmetycznych decyduje lekarz w zależności od obrazu choroby.
Po skleroterapii nie można sie opalać przez 6 tygodni. Jeżeli naczynia są małe (żyły siareczkowate lub pajączki naczyniowe, to nie stwarzają ryzyka powikłań nawet w wyższych temperaturach. Jedynie Pani będzie miała większy dyskomfort latem podczas noszenia pończoch uciskowych lub bandaży elastycznych po zabiegu niż w zimie. Skleroterapia pajączków naczyniowych tylko w niewielkim stopniu poprawia hemodynamike krążenia, zabieg w większym stopniu jest kosmetyczny.