Mam 41 lat. W 2014 roku przeszłam zabieg wykręcania polipa szyjki macicy, oraz diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki macicy i jamy macicy (z karty szpitalnej). Wszystko to w związku z polipem endometrialnym i polipem szyjki macicy. Na początku roku 2015 jeszcze doszedł zabieg wymrażania. Właśnie po półtora roku od tych wydarzeń postanowiłam pójść na wizytę kontrolną. Wspomnę tylko, że nie wydarzyło się nic niepokojącego. Ot tak badanie kontrolne plus cytologia i co? Najpierw diagnoza, że wszystko ok, a niespełna minutę później po badaniu USG - wykrycie polipa endometrialnego, znów skierowanie do szpitala. Dotychczas nie miałam żadnych krwawień pomiędzy miesiączkami, i niczego co mogłoby wskazywać, że coś się dzieje, żadnego bólu, niczego. Moje zapytanie dlaczego tak się dzieje. (Odpowiedź Pani Doktor brzmiała - nie wiem). Czytam, że czasem można zastosować terapię hormonalną, która powoduje, że polip może się wchłonąć, ale w gabinecie nie było o tym w ogóle mowy. Przeraża mnie znów ten szpital, a poza tym tak będzie w nieskończoność? Nie mam nadciśnienia, o obciążeniach genetycznych nic nie wiem, jakiś oznak menopauzy nie dostrzegam, skąd te polipy ? Histeroskopia - czy można ją wykonać w ramach NFZ ?
dr n. med. Cyprian Goluda
dr n. med. Cyprian Goluda
Ginekolog
Wrocław
Obecność polipów może mieć różne pochodzenie, dużo można pisać na ten temat, często tło jest wirusowe. Histeroskopię z badaniem histopatologicznym można wykonać na NFZ np. w Klinice przy ul. Borowskiej Polipy są na ogół zmianami łagodnymi ale trzeba zachować czujność onkologiczną stąd lepiej to sprawdzić.

Powstawania polipów endometrialnych jest zależne od wielu czynników. mimo wszystko zdecydowałbym się na ponowne jego usunięcie. 2-krotny niepodejrzany wynik powinien uspokoić. jeżeli natomiast pojawiłoby się później krwawienie rozważyłbym bardziej radykalne postępowanie np amputacje trzonu macicy / nawet jeżeli wskazaniem miałby być Pani spokój o sprawy nowotworowe /. Histeroskopoia w ramach NFZ jest procedurą refundowaną.
pzdr
a

Specjaliści w zakresie leczenia: polipy

Marian Gabryś

Marian Gabryś

Ginekolog, Anestezjolog, Onkolog

Wrocław

Czesław Ciaputa

Czesław Ciaputa

Ginekolog

Wrocław

Wojciech Kosikowski

Wojciech Kosikowski

Gastrolog

Lublin

Agnieszka Kurczuk-Powolny

Agnieszka Kurczuk-Powolny

Ginekolog

Warszawa

Arkadiusz Lewna

Arkadiusz Lewna

Gastrolog, Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Janusz Antypiuk

Janusz Antypiuk

Ginekolog

Kobylnica

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 12 pytań dotyczących usługi: polipy

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.