Silne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

7 odpowiedzi
Mam 24 lata i odczuwam silne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, które powodują trudności z chodzeniem. Ostatnio bóle nasiliły się. Szczególnie mam problem z prawą nogą, ból potrafi promieniować nawet do stopy i na całe biodra. Nie trwa on cały czas, ale ciągle odczuwam dyskomfort z powodu "sztywnego" kręgosłupa, natomiast w momencie nasilenia nie mogę funkcjonować bez pomocy drugiej osoby. Dodatkowo często mam silne bóle głowy. Lekarze wyłącznie przepisują leki przeciwbólowe, na początku występowania tych dolegliwości działały, ale obecnie już nie skutkują. Miałam wykonany kilka lat temu rentgen kręgosłupa, ale lekarz zlekceważył moje dolegliwości, ze względu na młody wiek i nie był w stanie powiedzieć, co mi dolega, po czym skierowano mnie na rehabilitację, jednak nie mogłam wykonywać większości ćwiczeń ze względu na ból. Natomiast pierwszy ból pojawił się z dnia na dzień, nie prowadziłam siedzącego trybu, wręcz przeciwnie. Obecnie rozciągam się i staram się ćwiczyć, na tyle ile mogę. Chciałabym w końcu dowiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić. Myślałam nad wykonaniem rezonansu magnetycznego, słyszałam, że to dokładne badanie, które potrafi wykryć schorzenie. Jednak zastanawiam się, czy jak pójdę z wynikami do ortopedy, czy ten znowu nie odeśle mnie z kwitkiem. Czy od razu skierować się do fizjoterapeuty?
Witam,
Myślę że warto spróbować podziałac z fizjoterapeuta - ale MRI (rezonans magnetyczny) będzie również pomocny.
Czasami rzecz w tym, aby dobrać konkretny ruch bądź konkretne ułożenie dla pacjenta i jego dolegliwości a nie robić różnych ruchów które mogą się znosić wzajemnie (częściowo pomagać a częściowo zmniejszać czynnik pomagający).
Proponuje spróbować działania - wiem że czas do dnia dzisiejszego pewnie nie był pozytywny jeśli chodzi o działania lekarzy i fizjoterapeutow, ale warto nie poddawać się i walczyć o życie bez bólu.

Pozdrawiam serdecznie,
Malwina Jachowicz

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest przyjść na wizytę, na której możemy dokonać różnicowania diagnostycznego i zakwalifikować ból do odpowiednich zespołów: czy jest to związane z konfliktem korzeniowo-dyskowym, zespołami przeciążeniowymi w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i miednicy. Stosując techniki osteopatyczne możemy postawić prawidłową diagnozę i odpowiednią terapię. Zapraszam na wizytę, z tą dokumentację, którą do tej pory Pani ma. Jest szansa, że objawy będą ustępować już po pierwszej wizycie.
Witam serdecznie
Z tego co Pan mówi wynika iż są to objawy korzeniowe, możliwe między innymi na tle dyskopatii w przebiegu rwy kulszowej lub udowej. Jest to problem przede wszystkim mechaniczny, więc jak najszybciej powinien Pan się udać do wykwalifikowanego fizjoterepeuty pracującego zarówno terapią manualną jak i metodą McKenzie.
Diagnostyka fizjoterapeutyczna w przypadku bólów kręgosłupa szczegółowo przeprowadzona często potrafi bez problemów znaleźć źródło problemu z taką samą dokładnością jak rezonans magnetyczny.
Jeżeli jest Pan zainteresowany dokładnym przyjrzeniem się problemowi zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego jest częstą dolegliwością i nierzadko trwa przez miesiące, uniemożliwiając normalne funkcjonalne. Ból ten może pochodzić z wielu źródeł, dlatego też jego zdiagnozowane wymaga przeprowadzenia szczegółowego badania funkcjonalnego, czasem warto wykonać rownież rtg. Przedstawione przez Panią objawy jak najbardziej kwalifikują Panią do wykonania ów badań. Zachęcam do udania się do fizjoterapeuty, który w kompleksowy sposób przeprowadzi terapię. Pozdrawiam
Polecam by wykonała Pani rezonans magnetyczny nie tylko dla samego ortopedy ale też dla fizjoterapeuty. Jest to bardzo dokładne badanie więc jeśli nawet ortopeda zbagatelizowałby zmiany w kręgosłupie, to fizjoterapeuta specjalizujący się w bólach kręgosłupa na pewno Pani pomoże w postawieniu diagnozy dzięki rezonansowi. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia :)
Witam, rezonans magnetyczny rzeczywiście jest dokładnym badaniem wszelkich struktur kręgosłupa i dobrym potwierdzeniem wyniku badania klinicznego. Najistotniejsze dla Pani będzie jednak właśnie badanie kliniczne wykonane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, pozwoli ono na stwierdzenie, która ze struktur jest odpowiedzialna za problem. Postępowanie terapeutyczne w Pani przypadku musi oprzeć się o wynik badania klinicznego i mieć charakter indywidualny - nie można wykonywać "ogólnych" ćwiczeń na kręgosłup bo pewne ruchy i pozycje będą pogarszać problem a inne zmniejszać dolegliwości bólowe. I o znalezienie tych korzystnych tutaj chodzi. Pozdrawiam
W sytuacji tak silnych bólów, które w dodatku się pogarszają należy wykonać badania z krwi oraz rezonans magnetyczny, w szczególności po to, aby wykluczyć przeciwwskazania do terapii ruchem i terapii manualnej. W oczekiwaniu można spróbować poddać się diagnozie metodą McKenzie (wykonywanej przez certyfikowanego w metodzie fizjoterapeutę lub lekarza - poszukać listy terapeutów na stronie polskiej Instytutu McKenzie), którą rozpoczyna dokładny wywiad w kierunku tzw. czerwonych flag, czyli objawów świadczących o poważnej patologii, które wymagają odesłania pacjenta do dalszej diagnostyki. Próby podejmowania fizjoterapii typu terapia manualna czy fizykoterapia bez tego typu dokładnego wywiadu są ryzykowne.