silne bóle kregosłupa ledzwiowego

5 odpowiedzi
Badanie MR lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa wykonano bez dożylnego podania środka kontrastowego, w obrazach T1 i T2 zależnych, w sekwencjach FRFSE, STIR, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. OPIS: Poziome ustawienie kości krzyżowej. Cechy dehydratacji tarcz m/k L4/L5 i L5/S1. Na poziomie L2/L3 niewielka, tylna wypuklina tarczy m/k, bez ucisku korzeni nerwowych.
Na poziomie L4/L5 tylno-dwuboczna wypuklina tarczy m/k z cechami MR uszkodzenia pierścienia włóknistego (pasma podwyższonego sygnału w obrazach T2 zależnych w tylnej części tarczy m/k) nieznacznie spłycająca oba otwory m/k. Dodatkowo na tym poziomie otwory m/k są zwężane przez zmiany wytwórcze na wyrostkach stawowych kręgów z widocznym modelowaniem lewego korzenia nerwowego i z odcinkowo stycznym przebiegiem do prawego. Na poziomie L5/S1 tylno-dwuboczna wypuklina tarczy m/k, która wraz z towarzyszącymi zmianami wytwórczymi na wyrostkach stawowych kręgów zwęża oba otwory m/k z obustronnym modelowaniem korzeni nerwowych. Ponadto na tym poziomie stwierdza się pogrubienie więzadeł żółtych. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych.
W trzonie kręgu Th12 zmiana ogniskowa śr. 11 mm - najpewniej naczyniak, do różnicowania z
ogniskiem przebudowy tłuszczowej.Bole kregosłupa promieniujace wzdłoz posladkow oraz z mrowieniem w nogach.Z góry dziękuję za odpowiedz
Z opisu rezonansu można wywnioskować, że mamy do czynienia z przewlekłą chorobą zwyrodnieniowo-przeciążeniową kręgosłupa. Nie opisano ucisków na korzenie nerwowe, jedynie modelowanie. Przerost więzadła żółtego może świadczyć o zwężeniu prześwitu kanału kręgowego (radiolog nie podał wymiarów kanału kręgowego). Takie przypuszczenie tłumaczyło by powstałe dolegliwości. Na początku warto spróbować popracować z rehabilitantem. W razie braku poprawy warto skonsultować się z neurochirurgiem. Można rozważyć iniekcję nadoponową lub inne rozwiązanie inwazyjne.

Obraz i dolegliwość wskazują na nieprawidłowe przenoszenie obciążeń w dolnych segmentach kręgosłupa. W pierwszej kolejności wskazana jest rehabilitacja ze wzmocnieniem stabilizacji mięśniowej i zredukowaniem przykurczów mięśniowych. Jeżeli nie będzie poprawy a dolegliwości będą utrudniały codzienne funkcjonowanie można zastosować inwazyjne metody leczenia.
Witam .
Dolegliwości dotyczące samego odcinka lędźwiowego kręgołsupa mogą być powodowane przez różne elementy składowe kręgosłupa : stawy międzykręgowe, dysk międzykręgowy , itd...
Natomiast promieniowanie do kończyn dolnych powodowane jest przez konflikt z dyskiem międzykręgowym.
Pozdrawiam
Czy była konsultacja neurochirurga?
Nic niepokojącego.