Sialometria

3 odpowiedzi
Witam
Gdzie moge zrobić badanie sialometri ? dokucza mi śliinotok niemoge sie dobrze wyspac jestem ciągle zmeczony odbija mi się ciagle
Witam
Badanie sialometrii to badanie radiologiczne - dawniej częściej stosowane teraz rzadziej - można je wykonać w Pracowni Radiologicznej (ale nie każda Pracownia ma w trym doświadczenie i potrzebne cewniki -konieczne do wprowadzenia kontrastu do przewodu ślinianki) ostatnio stosuje sie także badanie fiberoskopowe dróg ślinowych (tzw giętka endoskopia) ale to chyba w Polsce jest tylko jeden taki ośrodek bodajże Poznań lub Wrocław ale chyba Poznań (w dr Google można sprawdzić); można też pomyśleć o usg ślinianek (łatwiej dostępne badanie) -ale w przypadku patologii przewodów ślinowych głównymi objawami byłyby obrzęki zapalne ślinianek; natomiast ślinotok i odbijanie mogą mieć przyczynę gastrologiczną (żołądek?)
Pozdrawiam
Stanisław Nitek

Witam serdecznie!
W etiopatogenezie śœlinotoku bierze się pod uwagę wpływ takich czynników, jak: ostre infekcje jamy ustnej i gardła (ospa wietrzna, martwiczo-wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej), zatrucia pokarmowe i metalami ciężkimi,
nowotwory złośœliwe jamy ustnej oraz gardła i przełyku, choroby ośœrodkowego układu nerwowego (parkinsonizm, padaczka), refluks żołądkowo-przełykowy, farmakoterapia.
Większość z powyższych jest do wykluczenia przez zwykłe badanie laryngologiczne - jeżeli w zakresie przeprowadzonej oceny laryngologicznej nie stwierdzono patologii to w pierwszej kolejności proponowałbym wykluczyć refluks.
Pozdrawiam.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Przykro mi, ale nie znam takiego miejsca w Warszawie. Proszę pamietać, że badanie te ylko potwierdzi obecność zgłaszanych dolegliwości, a niewiele wniesie do terapii problemu.
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski