Setaloft 50mg a Zoloft

1 odpowiedzi
Dzień dobry Pani Doktor :)
Od trzech miesięcy zażywam Setaloft 50mg. Przepisała mi Pani ten lek na stany depresyjne i wspomniała, żebym w razie potrzeby poszedł do lekarza po kolejną receptę za granicą - gdzie mieszkam. Niestety w Irlandii lek o nazwie Setaloft jest niedostępny. Szukając informacji o dostępności sertaliny znalazłem lek Zoloft.
Czy te leki działają tak samo czy jednak ich wpływ, działanie na psychikę może się różnić? W pierwszych dziesięciu dniach gdy zacząłem zażywać Setaloft odczuwałem silny ból zębów podczas spożywania posiłków, później ten ból minął. Dalej były już tylko same pozytywy, lek trafiony w dziesiątkę. Po tym leku jestem inną osobą. Stałem się bardziej pozytywny, stabilny emocjonalnie i pewniejszy siebie. Ten lek potrafi przewrócić życie do góry nogami w pozytywnym znaczeniu. Zacząłem nareszcie realizować się, rozwijać swoją pasję - dobrze Pani wie jaką - która daje mi dodatkową siłę napędową w tej ponurej, deszczowej aurze, która trwa przez większość roku, niestety Słońce jest tu rzadkim gościem, a widok czystego nieba również należy do rzadkości. Zastanawiam się jednak czy mógłbym zwiększyć dawkę jeśli przejdę na Zoloft - na 100mg. Czy zwiększenie dawki powinno wpłynąć korzystnie na mnie, czy może przynieść odwrotny efekt? Zastanawiam się nad tym ponieważ od czasu do czasu miewam niestety dni kiedy wszystko mi się wali,l nie mam sił funkcjonować, życie sprawia mi ból, załamuję się, przestaję w siebie wierzyć i wszystko staje się beznadziejne. Również zdarza się że jakieś negatywne myśli, stresy nie pozwalają mi zasnąć i mój problem z bezsennością wraca coraz częściej. Lek Morfeo, który otrzymałem również już mi się kończy i będę musiał zastąpić go czymś innym. Po zażyciu Morfeo zasypiałem zwykle szybko ale tylko na 4-5 godzin maksymalnie i już nie mogę spać. Dotychczas lekarz przepisywał mi w Irlandii na bezsenność Zopitan 7,5mg - czy mogę te leki łączyć?
I jeszcze jedno ważne pytanie Pani Doktor... Jak długo w sposób ciągły mogę zażywać Sertalinę. Czy tylko przez kilka miesięcy czy może latami...? Obawiam się, że jestem za bardzo rozchwiany emocjonalnie i słaby psychicznie aby szybko przerwać kurację tym wspaniałym lekiem - bo tylko tak można go nazwać. Skoro lek sprawił, że stałem się bardziej pozytywny, zacząłem żartować i wierzyć w siebie to jest prawdziwym cudem medycyny, bo takiego drugiego nerwusa i pesymisty jak ja to trzeba ze świeczką szukać :)
Proszę wybaczyć to ostatnie pytanie, ale muszę upewnić się w tej kwestii... Czy biorąc Sertalinę mogę od czasu do czasu wypić lampkę wina lub jedno piwo? Czy mieszanie tego leku z alkoholem może zaszkodzić?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Chciałbym również nadmienić iż rozmowa z Panią w gabinecie była ogromną przyjemnością a Pani słowa znacząco wpłynęły na moje życie, na moją postawę, decyzje i postrzeganie pewnych spraw. Z pewnością umówię się na kolejne spotkanie gdy zawitam ponownie do Kielc.
Pozdrawiam serdecznie
Rafał
Witam Panie Rafale, miło mi otrzymać informację od Pana :-) Bardzo się cieszę, że leczenie pomogło. Oczywiście Setaloft to ten sam lek co Zoloft. Można więc stosować je zamiennie. Czasami ból zębów po leku może się zdarzyć, choć to rzadki i niespecyficzny objaw ale wynikał najprawdopodobniej ze wzmożonego napięcia mięśni szczęki i tzw. bruksizmu ( zwykle napięcie jest w nocy a w ciągu dnia pojawia się ten niecharakterystyczny efekt, odczuwany jako ból zębów). Objaw ten wynika z działania serotoninergicznego leku i jak sam Pan widzi-ustępuje. Oczywiście dawką Setaloftu/Zolaftu 50 mg jest najmniejszą dawką terapeutyczną i zwykle istnieje potrzeba jej zwiększenie, zwłaszcza, że dochodzi po pewnym czasie brania leku do tzw. desensytyzacji receptorów serotoninergicznych, a w skrócie- mózg się trochę przyzwyczaja do leku. Zwykle dawkę leku zwiększ się najpierw o pół tabletki a następnie można do 100 mg. raz na dobę. Przy zwiększeniu dawki mogą pojawić się ponownie objawy niepożądane, podobne do tych na początku leczenia ale również ustąpią :-)
Co do alkoholu i leku...duże ilości mocnego alkoholu są bezwzględnie przeciwskazane. Nie powinno się spożywać alkoholu, ten w mniejszych ilościach ( piwo, lampka wina ) będzie bardziej odczuwalny, ponieważ lek nasila jego działanie. Szybciej się Pan upije :-) Pozdrawiam serdecznie.