Schizofrenia czy zaburzenia neurologiczne?

3 odpowiedzi
Do jakiego specjalisty? Neurolog, psychiatra?
Mąż (42 lata) od kilku dni zachowuje się "dziwnie", nie jest sobą. Jest otępiały, na pytania odpowiada dopiero po dłuższej chwili, jakby się "zawieszał". Czasem przerywa w połowie zdania i też następuje takie zawieszenie. Opowiada też jakieś historie, które nie mają pokrycia w rzeczywistości, później czasem zmienia to co mówił. Co jakieś czas mocno boli go głowa. Ok 4 lata temu (kiedy nie byliśmy jeszcze małżeństwem) miał już taki epizod. Opowiadał niestworzone rzeczy. Przeplatało się to ze stanami depresyjnymi. Wówczas chciałam, aby zgłosił się na badania do psychiatry i psychologa. Jednak po kilku dniach ten stan przeszedł i mąż robił wyrzuty, iż chciałam zrobić z niego wariata. Powoływał się na to, iż jest myśliwym i przeszedł badania psychiatryczne przy wyrabianiu pozwolenia na broń. (obecnie już nie ma broni).
Kilka lat temu miał wypadek samochodowy, w którym jego auto dachowało (a nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa), ale niestety nie zgłosił się wówczas do lekarza. Czy mogą to być skutki wypadku?
Obecnie mamy małe dziecko (niemowlę), dlatego nie mam za wiele czasu na zajęcie się mężem i zupełnie nie wiem, co robić. Od czego zacząć? W tej chwili mąż jest taki "łagodny" i być może zgodziłby się na badanie, ale boję się, co będzie jak ten stan minie. Czy znów nie stwierdzi, iż to moje wymysły i on jest całkiem zdrowy. Czy to może być schizofrenia? W jego rodzinie, z tego co wiem, wystąpiła jakaś choroba psychiczna u ciotki (niestety nie wiem jaka), ale tłumaczono mi to tym, iż są to efekty przeżyć wojennych.
Proszę o jakąś poradę, gdzie szukać pomocy, zgłosić się do neurologa, psychiatry, zrobić badanie tomografem?
Konieczna pełna konsultacja. TK /MRI i EEG
Ważna interpretacja kliniczna , badanie, ocena historii , wyników, badań, ogólnego stanu zdrowia ...
Może dyskinezy, ruchy mimowolne . Konieczna pełna konsultacja;
Warto omówić z Neurologiem i Psychiatrą, Psychologiem
Pozdrawiam i zapraszam

Fajnie byłoby zacząć od neurologa i badań neurologicznych .
Szanowna Pani należy zgłosić się do poradni neurologicznej, trzeba wykluczyć zmiany pourazowe w mózgu i np.padaczkę. Oczywiście konieczna też jest konsultacja psychiatryczna . Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz