Rybia łuska, Czy córka też jest nosicielem?

13 odpowiedzi
Witam, mam 36 lat i od urodzenia choruje na rybią łuskę. Wiem, że nie ma na nią żadnego leku i nie da się jej wyleczyć, ale moje pytanie dotyczy mojej córeczki. a mianowicie ma już 5 lat i nie ma typowej rybiej łuski, ale szczególnie na nóżkach ma chropowatą skórę, Czasami mniej a czasami bardziej, i moje pytanie czy może to być objaw rybiej łuski, bo póki co żaden dermatolog na jakiego trafiłyśmy nie był w stanie tego stwierdzić. I czy w późniejszym czasie może się u niej nasilić czy pojawić typowa rybia łuska? Z góry dziękuje za każdą odpowiedź. Ula
Rybia łuska zwykła dotyczy obu płci i występuje do kilku miesięcy po urodzeniu.Nie ujawniła się u Pani córki .Proszę pozostawać w kontakcie z dermatologiem ze względu na opisane przez Pania objawy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry,
w tym przypadku proponuję zgłosić się do dermatologa dziecięcego.
Pozdrawiam

może to być postać poronna rybiej łuski, objawy nie nasilają się z wiekiem

Witam, prawdopodobnie nie są to objawy rybiej łuski. Gdyby zmiany znacznie się nasiliły można pobrać wycinek (fragment skóry do badania histopatologicznego. Pozdrawiam

Rybia łuska zwykła objawia się raczej wcześnie, aczkolwiek może mieć różne nasilenie. Jest jednak postać tej choroby nasilająca się z wiekiem- jak to było u Pani? Na pewno warto w ramach przeciwdziałania objawom stosować środki natłuszczajace, także nie-odtłuszczajace środki do mycia- np. seria Cetraphil, Emotopic itp.

Choroba, o której Pani pisze z pewnością należy do zaburzeń keratynizacji.
Niestety, nie widziałem Pacjentów dlatego przy odpowiedzi ograniczę się do najczęściej występującego schorzenia - rybiej łuski zwykłej. Istnieje tu znaczne ryzyko przekazania przypadłości córce gdyż choroba dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący.
Tyle jestem w stanie napisać bez obejrzenia Pacjenta.
Z poważaniem Sebastian Matwiejczyk
dermatolog, ESDERM

Dzień dobry,
często o wystąpieniu schorzenia decyduje nałożenie wielu genów o niepełnej penetracji oraz wystąpienie i innych okoliczności, stąd nasilenie objawów może być różne od postaci poronnej (szczątkowej) do pełnoobjawowej (ale choroba ujawnia się w każdym pokoleniu).
U córki prawdopodobnie występuje śladowa postać choroby, ustępująca z wiekiem i przy prawidłowej pielęgnacji. W związku z tym zalecam systematyczne (2 x dziennie) stosowanie emolientów na całą skórę przez cały rok, rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych, odpowiednie nawadnianie organizmu i stosowanie wit. A doustnie i zewnętrznie w sezonie jesienno-zimowym.
Pozdrawiam

Witam,
jeżeli chce Pani mieć pewność to należy wykonać badania genetyczne. W Warszawie badania są wykonywane w Instytucie Matki i Dziecka.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska

Proszę skontaktować się z kliniką dermatologii w Warszawie lub w Katowicach, jak również z poradnią chorób genetycznych.
Pozdrawiam

Istnieje wiele postaci rybiej łuski i odmianach genetycznie uwarunkowanych jest ryzyko przekazania jej dziecku. Córkę należy zbadać i w razie wątpliwości diagnostycznych skierować do poradni genetycznej. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Niestety choroba ta może być dziedziczona i może pojawić się w każdym wieku. Jest kilka rodzajów rybiej łuski. Rybia łuska zwykła jest najczęstszą postacią choroby. Do ujawnienia się choroby wystarczy przekazanie tylko jednego genu decydującego o wystąpieniu schorzenia, od jednego z rodziców. Po urodzeniu skóra noworodka jest prawidłowa. Pierwsze objawy choroby pojawiają się między trzecim a czwartym rokiem życia. Proszę więc nie czekać i jak najszybciej udać się do dobrego dermatologa, najlepiej dermatologa pediatry Stosowanie terapii łagodzącej objawy tej choroby, nawet jeśli lekarz jej dotychczas nie rozpoznał, dobranej do wieku dziecka nie zaszkodzi mu a może łagodzić przebieg rybiej łuski.

Witam! istnieje kilka rodzajów rybiej łuski. Najczęstsza postać to rybia łuska zwykła, którą dziedziczy się po rodzicach, jednak zmiany skórne mogą mieć różna nasilenie. U jednego pacjenta będzie to sucha skóra, tworząca jasnoszare łuski, obejmująca prawie całą skórę, u innego choroba będzie się przejawiać tylko jako sucha skóra. Objawy pojawiają się w pierwszych miesiącach życia. Możliwe jest, że córka odziedziczyła po Pani chorobę, ale przebiega ona u niej łagodnie. Oczywiście piszę o typie rybiej łuski zwykłej, nie wiem, która odmiana dotyczy Pani. Pozdrawiam

Szanowna Pani
Rybia łuska to choroba uwarunkowana genetycznie, przy czym wyróżnia się kilkanaście postaci tej choroby - od postaci łagodnych, cechujących się jedynie suchością skóry, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, po postaci bardzo ciężkie, które zwykle ujawniają się tuz po urodzeniu. Nie mamy na razie badań, które mogłyby pomóc przewidzieć ryzyko wystąpienia choroby. Jeśli jednak córka ma już 5 lat i nie ma bardzo nasilonych objawów, to nie ma co panikować, tylko stosować na co dzień kosmetyki do skóry atopowej i suchej.
Pozdrawiam!

dr ARW

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.