Rwy a skrzywienie kręgosłupa

2 odpowiedzi
Mam 23 lata i dziś odebrałam wynik rtg kręgosłupa. Prosiłabym o objaśnienie co to oznacza i czy powinnam się martwić. Dodam że miałam rwy kulszowe i ramienne.
Lewoboczne skrzywienie kręgosłupa ze szczytem na pograniczu Th-L. Wyprostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 nie ma typowego trójkątnego kształtu, co pośrednio sugeruje jej zwężenie. Wysokość trzonów kręgów w normie rtg. Dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzywyrostkowych na poziomie L5-S1.
Szanowna Pani,
odradzam martwienie się, natomiast polecam znalezienie dobrego terapeuty zajmującego się problematyką kręgosłupową - głownie dlatego, że występują incydenty rwy. Na temat preferowanych przeze mnie metod wypowiadałem się wielokrotnie w korespondencji z Państwem.
dr Andrzej Żytkowski

interpretując sam wynik:
Kręgosłup jest skrzywiony w bok, w stronę lewą patrząc od tyłu. Patrząc od boku, kręgosłup w odcinku lędźwiowym powinien tworzyć łuk wygięty do przodu, a wyprostowanie lordozy oznacza, że jest bardziej prosty niż powinien być.
Na poziomie L5-S1 prawdopodobnie jest dyskopatia/ przepuklina tj. to co nazywamy dyskiem pewnie się trochę wysunęło, niestety na zdjęciach rtg nie widać ile i w która stronę.
Kręgosłup tworzy tzw oś strukturalno czynnościową (tj składa się z wielu struktur; kości, stawy międzykręgowe, krążki międzykręgowe, więzadła, mięśnie itd). Wszystkie te struktury są ze sobą połączone i działają razem, czyli zmiany w jednej powodują zaburzenia funkcji w innym miejscu. Np nadmierne wyprostowanie albo skrzywienie powoduje, że w jednym miejscu kręgi i inne struktury bardziej się do siebie zbliżają, w innym oddalają, co powoduje zmiany naprężenia łączących kręgi więzadeł i zmiany "nacisku" na stawy które kręgi łącza. Ponieważ wszystkie struktury są unerwione może to powodować ból. W przypadku gdy zbliżone do siebie struktury drażnią lub uciskają na gałązki i korzenie nerwowe może powstać ból o typie rwy.
Proponowałabym zgłosić się do dobrego rehabilitanta/fizjoterapeuty.
I proszę pamiętać, że najważniejsze w rehabilitacji są ćwiczenia, które stabilizują konstrukcję kręgosłupa, wzmacniają mięśnie utrzymujące kręgosłup i nie pozwalają by zmiany się pogłębiały a dobrze dobrane i systematycznie wykonywane poprawiają oś kręgosłupa.
Żeby dokładnie wiedzieć co się dziej należy wykonać badanie MRI.