RTG klatki piersiowej

7 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników badania RTG klatki piersiowej. Objawy długo utrzymujący się kaszel (sucho-mokry), głównie w nocy, świsty (jakby harmonijka grała), 2 antybiotyki nie pomogły. Oto opis RTG: Płuca bez istotnych zmian ogniskowych. Przepona wolna, o dwułukowym zarysie lewej, mniej wyraźnie prawej kopuły przepony. Serce nie powiększone w wymiarze poprzecznym. Wnęki naczyniowe. Nieznacznie uwypuklony pień płucny. Silniej wysycony łuk aorty. Nieznacznie uwypuklony cień śródpiersia górnego, po stronie prawej: naczyniowo-opłucny. Wiek 38 la kobieta (niepaląca)
Z RTG płuc wynika, że nie ma zmian sugerujących zapalenie płuc, choć określenie; " bez istotnych zmian ogniskowych" , jest takie dość mało wyraźne, natomiast co do przyczyn kaszlu trudno się wypowiadać bez zbadania i danych na temat dotychczas stosowanych leków. Hasło "dwa antybiotyki " brzmi dumnie, ale wszystko zależy od tego jakie antybiotyki i jak długo stosowane. Przyczyną świtów o ile nie występują zmiany w oskrzelach - tu trzeba osłuchać- najczęściej jest krtań.
Pozdrawiam.

To chyba ta sam osoba. Jezzeli nie, proszee o ponownaa informacjee.
Wynik badania RTG klatki piersiowej prawidłowy.Zbyt mała ilość innych danych nie pozwala postawić rozpoznania. PZ
Najpewniej przebyte spastyczne zapalenie oskrzeli bez zmian w RTG klp. Konsultacja pulmonologiczna
echo,glisty
Obraz rtg klatki piersiowej może świadczyć o przebytym zapalenie oskrzeli,proponuję powtórzyć zdjęcie za 3 miesiące
pozdrawiam Czesław Drozd
Witam.
Zmiany w RTG klatki piersiowej nie sugerują istotnych nieprawidłowości.
Nieznacznie uwypuklony pień tętnicy płucnej-wskazane byłoby wykonać echo serca.
Długo utrzymujący się kaszel: tygodnie? miesiące?
Czy były lub są zmiany osłuchowe?
Oczywiście warto przyjrzeć się Pani objawom, których przyczyną może być nadreaktywność oskrzeli mogąca sugerować astmę skrzelową a dokładnie jej "wariant kaszlowy". W tej sytuacji jedynym objawem może być kaszel i świszczący oddech-nasilające się gł.w porze nocnej. Antybiotyki wówczas nie spełniają swojej funkcji (chyba,że mamy jednocześnie do czynienia z infekcją bakteryjną)
Badanie czynnościowe układu oddechowego( spirometria) jest bardzo przydatne w diagnostyce astmy i absolutnie nieinwazyjne.
Należy oczywiście wykluczyć inne przyczyny kaszlu takie jak : zapalenie zatok obocznych nosa, przewlekłe nieżyty nosa i gardła, alergię, narażenie na pyły ,refluks żołądkowo-przełykowy.
Przyczyną kaszlu mogą być również leki,najczęściej inhibitory konwertazy angiotensyny(jeśli Pani przyjmuje takie leki, proszę nigdy sama nie rezygnować z terapii).
Sugeruję konsultację z lekarzem prowadzącym, który zna już Panią i ponownie zbada fizykalnie.To on zdecyduje o poszerzeniu badan diagnostycznych i skierowaniu do poradni specjalistycznych (pulmonolog, alergolog, kardiolog).
Proszę odpowiedzi na pytanie nie traktować jako konsultacji ani postawienia diagnozy.
Pozdrawiam serdecznie.