Rozszerzyłam diagnostykę i proszę o interpretacje wyników. Od ponad miesiąca bardzo żle się czuje.

4 odpowiedzi
Rozszerzyłam diagnostykę i proszę o interpretacje wyników.
Od ponad miesiąca bardzo żle się czuje. Zacznę od tego, że 11 miesięcy temu zdiagnozowano u mnie zaśniad groniasty, ale jest wszystko ok, wyleczony. Od tego czasu biorę tabletki antykoncepcyjne. Ok. miesiąca temu bardzo podskoczyło mi ciśnienie do 160, nieregularny puls 60-115, dodam, że moje ciśnienie zawsze osylowało max. do 115. Przy tym ból głowy, trzęsenie się, ból w klatce, ból nóg, zawroty głowy, osłabienie. Była u rodzinnego lekarza, kardiologa. Aktualnie biorę leki- bicardef 2x1,2 tabletki. Ciśnienie jest w normie. Ale dolegegliwości niektóre zostały, wręcz się nasiliły i doszły nowe. Ciagłe zawroty głowy, osłabienie, momentami wręcz wyczerpanie, senność, ból nóg, raczej stawów,, wypadają mi włosy, zawsze miałam problemy z zaparciami teraz jest na odwót. Zrobiłam badania. krew ok, mocz ok. Mam podwyższone żelazo. Norma 145 ja mam 177. TSH- 2,37, ATPO 19,5. glukoza 91. Miałam usg tarczycy, niby ok, takie wymiary: węzina 3 mm, lewy płat 14x18x30 prawy płat 17x11x31.
Po dwóch tygodniach zrobiłam kolejne badania. Oto wyniki: żelazo skoczyło z 177 na 235, ferrytyna 50 (norma 13-150), transferyna 2,9 (norma 2-3,6), UIBSma), TIBC 376 (149-491 norma). Próby watrobowe: GGT 18 )6-42), AST 15 (<32), ALT 20 (<33), tarczyca: TSH skoczyło z 2,37 na 2,59, FT3 3,5(2,57-4,43), FT4 1,36 (0,93-1,7).
Do tego ciągły ból nóg, momentami pieczenie, znów ciśnienie zaczęło szaleć, przy ciągłym braniu leków(bicardef) i okropne mdłości. (dodam ciąża odpada, wizyta u ginekologa i beta HCG <0,1).
Jeśli pominąć podejrzenie zaburzeń o typie nerwicowym- bardzo prawdopodobne przy tych objawach, to podejrzewałabym niedoczynność tarczycy w trakcie tworzenia się. proponuję powtórzyć TSH i fT4 i ew. ATPO.

Odpowiedź na tak opisany problem jest niezwykle trudna, wydaje mi się że wymaga Pani kontroli u dobrego specjalisty chorób wewnętrznych.
Niewielkie różnice w wynikach badań laboratoryjnych nawet te powyżej normy nie mają istotnego znaczenia i nie upoważniają do wyciągania wniosków. poziom żelaza we krwi jest podwyższony ale ferrytyna określająca ogólny zasób żelaza w organizmie mieści się w dolnym przedziale normy. Poza tym interpretacja badań laboratoryjnych bez bezpośredniego badania pacjenta jest trudna i często uniemożliwia wyciągania właściwych wniosków. Pozdrawiam Czesław Drozd
Witam. Powinna się Pani zgłosić do specjalisty gastroenterologa i wykonać pod jego kierunkiem badania w kierunku hemochromatozy.Trzeba też wykluczyć inne przyczyny gromadzenia się żelaza. Część objawów może być związana z przyjmowaniem doustnej antykoncepcji.Należy też wykluczyć tężyczkę utajoną(tkankowy niedobór magnezu),hyperprolaktynemię czynnościową i hyperinsulinizm. Proponowałabym dalsze badania wykonywać pod kontrolą specjalisty gastrologa lub endikrynologa.Łeki na na nad cisnienie być może również należy zmienić.Pozdrawiam.