rozstanie w małżeństwie

1 odpowiedzi
Witam,rozstałam się właśnie z mężem,mamy 6 letnią Córkę i nie wiem jak jej to wytłumaczyć,żeby nie wpłynęło to negatywnie na jej psychikę...
Dzień dobry,
Sytuacja rozwodu jest także dla dziecka niewątpliwie bardzo trudna. Czasami jednak rozstanie z partnerem jest koniecznością i lepszym wyjściem niż tkwienie w toksycznym związku. Dziecko wyczuwa napięcie między rodzicami, słyszy kłótnie, co niekorzystnie wpływa na psychikę dziecka. Wzbudza to często w dziecku lęk i poczucie winy. Dzieci myślą, że to przez nie rodzice się kłócą i przez nie rozwodzą.
Najważniejsze jest, aby rozstanie nastąpiło możliwie spokojnie - bez wzajemnych oskarżeń i podniesionych głosów. Dobrze jest wytłumaczyć córce, że czasami tak bywa, że dorośli ludzie nie mogą już ze sobą mieszkać i nie ma w tym niczyjej winy.
Warto pamiętać, że relacja z ojcem jest niezwykle istotna dla rozwoju emocjonalnego dziecka i jego bliskich relacji, także w dorosłości. Dlatego ważne jest, aby Pani nie deprecjonowała męża w oczach Córki, umożliwiała jej kontakty z ojcem, jeśli to możliwe. Należy też bezwzględnie zapewniać Córkę, że oboje Państwo ją kochacie i że ona w żaden sposób nie ponosi winy za Państwa rozstanie. Dobrze by było, żeby Pani wyraźnie powiedziała swojej Córce, że to, że jej tata nie będzie już razem z Wami mieszkał, to jednak jej nie porzucił i nadal jest jej tatą.
Uwagi te są bardzo ogólne i nie wiem, czy będą pomocne w Pani sytuacji, ponieważ nie podaje Pani żadnych szczegółów dotyczących Państwa wzajemnych relacji, okoliczności rozwodu, osób, które mogłyby Panią wspierać. Jeśli ma Pani wątpliwości, jak rozmawiać z dzieckiem o tej sytuacji, najlepiej przedyskutować to w bezpośrednim kontakcie z psychologiem.
Życzę dobrych rozmów z Córką,
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona Wasilewko