Rozpoznanie badania rezonansu

9 odpowiedzi
Witam, mam do Pana ogromną prośbę na chodzi o opis rezonansu, nie bardzo go rozumiem, a wizytę u swojego lekarza mam za jakieś 3 tygodnie dlatego ciekawi mnie co wyszło z opisu. Opis później.
Wykonano badanie MR lewego stawu kolanowego w płaszczyznach cór. Trans. Sag. W obrazach T1, T2, zależnych oraz PD. Brak rozpoznania i danych klinicznych. Badanie obarczone artefaktami ruchowymi w niektórych sekwencjach. Stan po rekonstrukcji ACL. Przeszczep widoczny fragmentarycznie z powodu bardzo licznych artefaktów metalicznych. Sygnał przeszczepu na wys. Szpary stawowej podwyższony, jego zarysy i struktura zatarte, co może sugerować częściowe uszkodzenie więzadła.PCL zachowane. Wysięk w zachyłkach i przedziałach kolana o grubości 11mm. Cechy złożonego pęknięcia obejmującego tylny róg i trzon MM. Łąkotka boczna o typowym niskim sygnale. Uszkodzenie I stopnia MCL. Chondromalacja I/II stopnia rzepki. Kanał piszczelowy przeszczepu o średnicy ok. 10mm z widoczna stuba biowchłanialna. Cechy przerostu błony maziowej kolana. Ślad płynu wzdłuż ścięgna i brzuśca mięśnia podkolanowego. LCL, więzadło właściwe rzepki i troczki, ścięgna mięśnia czworoglowego, pasmo biodrówko-piszczelowe, okolica gęsiej stopy ścięgnistej nie wykazują zmian.

Proszę o odpowiedz
, dziękuje pozdrawiam
Witam!
Proszę pamiętać, że badanie MR jest badaniem dodatkowym, a więc nie jest ostatecznie przesądzającym co do rozpoznania. MR mówi o zniekształceniu obrazu ACL z powodu obecności metalowych śrub- jest trudne do oceny, ale lekarz opisujący badanie sugeruje częściowe jego uszkodzenie. Niewielki wysięk może się zdarzać w stawie. Uszkodzenie MCL jest niewielkie. Chodromalacja, czyli uszkodzenie chrząstek jest nieznaczne. Łąkotka przyśrodkowa raczej do leczenia operacyjnego. Podsumowując- ACL trudne do oceny. Łąkotka przyśrodkowa do leczenia operacyjnego.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Witam
Opis badania MRI niejednoznaczny. Wymaga weryfikacji z badaniem klinicznym- najlepiej u operatora . Nie wiem co było powodem wykonania badania MRI. Nie wiadomo ile czasu minęło od chwili zabiegu operacyjnego .
Pozdrawiam
Witam. Z opisu Rezonansu wynika, że rozlegle uszkodzona jest łąkotka przyśrodkowa, możliwe jest uszkodzenie wtórne implantu więzadła krzyżowego przedniego i w przedziale przyśrodkowym stawu obecne są zmiany zwyrodnieniowe umiarkowanego stopnia. Obecność wysięku w stawie świadczy o aktywnym procesie zapalnym. Pozdrawiam
Dzień dobry, opis MRI świadczy o dużym uszkodzeniu struktur w obrębie stawu kolanowego. Powinna się Pani/Pan liczyć z koniecznością ponownego leczenia operacyjnego. Szczegóły wyjaśni Pani/Panu lekarz prowadzący podczas najbliższej konsultacji. Pozdrawiam,
Wszystko jest w opisie, nie znając wywiadu ani historii oraz nie oglądając kolana nie bardzo rozumiem w jaki sposób mam odnieść się do samego opisu badania. Wszystko w badaniu jest wyraźnie opisane. Jakie ma Pan\Pani wątpliwości?
Witam,

Dopiero odczytałam wiadomość i pewnie jest już za późno.
Jednak jeśli ma Pan/Pani jeszcze jakieś pytania proszę pisać z chęcią odpowiem.

Pozdrawiam,
Joanna Palmowska
Witam!

Tak jak napisano w opisie badania - nie podano mi żadnych danych klinicznych. Z badania widzę, że w kolanie była wykonana rekonstrukcja ACL. Mogę się również domyślać, że doszło do jakiegoś kolejnego urazu.
Uszkodzenie łątkotki przyśrodkowej (MM) wraz z podejrzeniem uszkodzenia przeszczepu (rekonstruowanego ścięgna ACL), przy występowaniu dodatnich objawów łąkotkowych dla MM oraz dodatnich testów niestabilności przedniej kolana są wskazaniem do operacji rewizyjnej. Obrzęk z płynem wzdłuż m.podkolanowego związany jest zapewne z urazem.

Proszę zgłosić się z badaniem do swojego lekarza. Należy pamiętać, że leczymy nie badanie a pacjenta, tak więc decyzje odnośnie dalszego leczenia są w zdecydowanej mierze związane z badaniem przedmiotowym czyli objawami, a także z oczekiwaniami pacjenta.

Pozdrawiam, i życzę Wesołych Świąt!
Dobry wieczór. Postaram się nieco objaśnić opis rezonansu. Jeśli chodzi o artefakty ruchowe to inaczej mówiąc ślady poruszania się pacjenta podczas badania. Artefakty metaliczne z kolei są zakłóceniami w obrazie spowodowanymi występowaniem w sąsiedztwie elementów metalowych takich jak np. śruby mocujące przeszczep. PCL oznacza więzadło krzyżowe tylne, które nie jest uszkodzone. Wysięk oznacza nagromadzenie się płynu w jamie stawu, inaczej obrzęk.MM oznacza z łaciny meniscus medialis czyli łąkotka przyśrodkowa. MCL to więzadło poboczne piszczelowe. Chondromalacja to jest zanik powierzchni stawowej,jej uszkodzenie lub tzw. brak mazi stawowej. Są IV stopnie. LCL to więzadło poboczne strzałkowe.

Podsumowując opis ten dotyczy dość zniszczonego chorobowo stawu wymagającego leczenia. Oprócz badania statycznego jakim jest rezonans ważna jest też ocena funkcjonalna kolana. Należy zbadać wydolność więzadeł, ocenić siłę mięśniowa itd. Dopiero połączenie obu badań daje nam możliwość pełnej oceny stawu.
Mam nadzieję, że nieco objaśniłem sprawę zawiłej terminologii oraz, że opis stał się choć trochę bardziej jasny.
Życzę zdrowych i wesołych świąt i powodzenia w procesie rehabilitacji.
Pozdrawiam Konrad Kasprzak REHA PERFEKT
Po samym opisie ciężko jest stwierdzić zaawansowanie zmian i powinien zrobić to lekarz. Dużo zależy też od badania klinicznego i objawów które nie są tu opisane. Wygląda tak jakby miał Pan jakiś uraz którego Pan nie opisuje więc za mało jest danych żeby móc coś jednoznacznie stwierdzić.