Rozejscie, zapalenie, skostnienie??? Spojenia łonowego co dalej ???

3 odpowiedzi
Witam
Proszę o pomoc.
Jestem 11 miesięcy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem miesiąc przed terminem.

Wyniki RTG widać rozejście, skostnienie spojenia łonowego. Zalecono TK miednicy
Wyniki:
nierówne nadżerkowato zniekształcone powierzchnię obu kości łonowych tworzących spojenie. Głębiej widoczne zmiany drobnotorbielowate.
Widoczne jest zagęszczenie utkania kostnego w tych okolicach. szpara spojenia widoczna ale wąska i nieregularna

Co dalej ? Czy leczy się to przez rehabilitacje czy czeka mnie operacja ??
Jak sobie pomóc w codziennym życiu ?
Witam.
Opis TK kłóci się z obrazem radiologicznym (w Rtg rozejście spojenia łonowego, w TK wąska i nieregularna szpara spojenia). Gdyby istotą dolegliwości było rozejście spojenia łonowego badanie TK precyzyjnie określałoby jego wielkość. W obu badaniach dominuje obraz zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, co - biorąc pod uwagę Pani wiek - jest dość nietypowe. Sugerowałbym poszerzenie diagnostyki o badanie Usg lub MRI. W leczeniu pierwszego rzutu należy zastosować rehabilitację. Przy braku efektów do rozważenia jest leczenie miejscowe (wyłącznie pod kontrolą usg). Leczenie operacyjne należy w tej sytuacji uznać za skrajną ostateczność. Pozdrawiam. Michał Towstyga.

Opisano zastarzałe rozejście spojenia łonowego. Leczenie operacyjne należy rozważyć przy braku powodzenia po farmakoterapii i rehabilitacji, oraz przy dolegliwościach powodujących znaczną dysfunkcję chodu
Dziękuję za pytanie.
Ocena wyniku badań obrazowych w oderwaniu od wywiadu lekarskiego i badania klinicznego jest trudna i obarczona dużym ryzykiem pomyłki. Wszystko zależy od dolegliwości, które Pani dokuczają i powodu dla którego badania zostały zlecone. Na podstawie przedstawionego opisu mogę stwierdzić, że badanie tomografii nie potwierdza w tym momencie rozejścia spojenia łonowego. Być może opisywane przez radiologa zmiany: zagęszczenie utkania kostnego, zmiany torbielowate i nieregularna szczelina spojenia są wynikiem przebytego rozejścia. Jednak mogą być one spowodowane inną chorobą (często różne schorzenia dają podobne lub wręcz takie same objawy radiologiczne). Proszę wynik badania zweryfikować w poradni ortopedycznej, najlepiej u lekarza zlecającego badanie.
Z wyrazami szacunku
dr n. med. Paweł Zalita