rozejście mięśni prostych brzucha

22 odpowiedzi
Czy po operacji na rozejście mięśni prostych brzucha i przepukliny pępkowej można uprawiać sporty typu squash, snowboard, taniec latino (bachata - duża ilość przechyłów do tyłu) oraz podnosić dzieci? Czy taką operację powinno się wykonać przed kolejną ciążą czy lepiej zrobić po?
Witam,
plastykę (naprawę) przepukliny pępkowej warto wykonać przed kolejną ciążą, a rozstęp mięśni prostych ewentualnie po ostatnim porodzie. Nie ma przeciwskazań do ćwiczeń chyba, że pojawi się ból związany z przepukliną pępkową.
Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

Zabieg operacyjny zdecydowanie po kolejnej ciąży, a nie przed. Powrót do pełnej aktywności fizycznej to okres około 3 miesięcy po wykonaniu zabiegu, jeśli nie było komplikacji i powikłań w trakcie. Pozdrawiam.
Przy rozejsciu miesni prostych brzucha nalezy unikac ciwiczen na te wlasnie miesnie a nalezy wzmacniac miesien poprzeczny brzucha - rodzaje ciwczen powinien Pani zaproponowac rehablilitant lib kompetentny trener. Tym spsobem mozna znacznie zmniejszyc a nawet zlikwidowac rozstep. Zabieg operacyjny jest mozliwy dopiero kiedy nie bedzie planowala Pani kolejnej ciazy. Ma to zwiazek z wszczepiana w czasie zabiegu siatka. Sa obecnie prowadzone obserwacje co sie dzieje z siatka w czasie ciazy u pacjentek, ktore zaszly w ciaze "przypadkowo" ale jest za malo danych aby takie ryzyko podejmowac
Pozdrawiam
Szanowna Pani, prawie po każdej operacji można funkcjonować jak zdrowy człowiek z pełną aktywnością fizyczną. Kwestią jest po jakim czasie od zabiegu. Ten fakt można ocenić praktycznie już po operacji. To jedna sprawa, a druga to taka, że bardzo rzadko operuje się rozstęp mięśni prostych brzucha. Podczas badania chirurg powinien określić wskazania do operacji. Pozdrawiam.
Po prawidłowo wykonanej operacji z czasem następuje silne zagojenie rany w, tym miejscu powstaje blizna. Oczywiście w tej sytuacji można taką ranę obciążać w tym też wykonywać intensywne ćwiczenia. czas do prawidłowego zagojenia rany jest jednak dość długi uważa się że po 6 miesiącach wytrzymałość takiej blizny wynosi około ¾ prawidłowej tkanki. W mojej praktyce kiedy pacjentka planuje w najbliższym roku ciążę nie zalecam wykonania plastyki brzucha. Zabieg taki należy wykonać co najmniej 6 a kiedy 12 miesięcy po porodzie.
Witam
Po tego typu operacji można uprawiać sport, jak również podnosić dzieci. Natomiast czas , po którym można to robić to ok. 3 miesiące.
Przepuklina pępkowa może powiększać się i nawet może ulec uwięźnięciu- wtedy potrzebna jest pilna operacja,
W związku z tym lepiej tego nie odkładać.
Po to się operuje żeby być zdrowszym i móc normalnie funkcjonować. Lepiej przed ciążą
Oczywiście jak po wszystkich operacjach przepuklin brzusznych musi być czas na rekonwalescencję i zagojenie się tkanek. Aby wrócić do pełnej sprawności fizycznej zalecany jest czas około 6 miesięcy po operacji. Jeśli chodzi o ciążę to zalecam przed wykonaniem operacji plastycznej powłok brzucha.
ze względu na technikę operacji takich przepuklin - tj. wszczepienie siatki przez pewien okres po operacji 6-8 tygodni nie należy podejmować wysiłku fizycznego , ćwiczeń fizycznych - potem mozna wrócić do aktywności w pełnym zakresie. Chyba taka operacja powinna być wykonana po urodzeniu dziecka... choć nie ma reguły jednosnacznej w tym przypadku. Pozdrawiam.
Witam. można uprawiać sport z tym że podczas wysiłku zawsze jest ryzyko uwięźnięcia przepukliny pępkowej. Lepiej wykonać po kolejnej ciąży plastykę przepukliny łącznie z naprawą powłok brzusznych (rozejścia się mięśni prostych brzucha)
Można uprawiać sporty. Z ciążą to zależy jak szybko po zabiegu chce Pani zajść ;). Rok przerwy po zabiegu powinien być OK. W czasie ciąży proszę wzmacniać mięśnie brzucha na siłowni pod okiem fachowca :)
Wszystko zależy od techniki wykonanej operacji i jej rozległości.Użycie siatki przepuklinowej i technika stabilizacji mięśni prostych brzucha jest również ważna.O tym jakiego rodzaju czynności można będszie wykonywać w jakim zakresie i jak długo po operacji decydować powinien lekarz operujący.Czy przed ciążą , czy po to jest trudne pytanie.Ale odpowiem tak, jeżeli zmiany nie są zbyt zaawansowane to lepiej po.Łącznie z plastyką t zw. fartucha tłuszczowego skórnych powłok brzusznych.pozdrawiam.
Dzień dobry.

Wszystko zależy od stanu powłok brzusznych i rodzaju operacji. Jeżeli rozejście jest niewielkie, nie ma nadmiaru skóry na podbrzuszu, a operacja jest przeprowadzana z niewielkiego cięcia w okolicy pępka - właściwie po 4-6 tygodniach można wrócić do pełnej aktywności i operację taką można wykonać przed kolejną ciążą.

Jeżeli jednak ma zostać wykonana abdominoplastyka (operacja plastyczna brzucha, przeprowadzana z cięcia nad spojeniem łonowym i obejmująca pełną korektę rozstępu kresy białej oraz usunięcie nadmiaru skóry) - wówczas lepiej zaczekać do zakończenia prokreacji, mając jednocześnie w pamięci, że powrót do pełnej aktywności następuje dłużej - 10-16 tygodni.

W czasie konsultacji chirurg powinien porozmawiać z Panią o różnych możliwościach leczenia, uzależnionych od stwierdzonych w czasie badania nieprawidłowości, sposobie przygotowania do operacji, przebiegu samej operacji i okresu pooperacyjnego.

Łączę wyrazy poważania,
dr n. med. Michał Lewandowicz
Dzień dobry

Po plastyce przepuklin zawsze konieczny jest okres karencji w uprawianiu sportów. Zazwyczaj jest to okres miesiąca. Czas ten jest zależny głównie od rodzaju przepukliny i rodzaju operacji. Zabieg przed ciąża będzie wiązał się z prawdopodobnym nawrotem przepukliny w czasie jej trwania.

Pozdrawiam
Zabieg wykonuje się po zakończeniu prokreacji. Z doniesień naukowych i własnej wiedzy nie przeszkadza to w sporcie amatorskim.
Osobiście odradzalbym tego rodzaju zabieg jezeli planuje Pani zajsc w ciaze. Wszelakie cwiczenia dozwolone sa zwykle po ok 2-3 miesiacach od niepowklanego zabiegu pod warunkiem ze nie wywoluja dolegliwości bólowych
Zasadniczo, w znakomitej większości przypadków rozejścia mięśni prostych się nie operuje, wychodząc z założenia, że to nie jest przepuklina. Operację można rozważyć przy znacznym defekcie kosmetycznym. Po udanej operacji możliwy jest powrót do pełnej aktywności, czas powrotu zależy do jednak od rodzaju i rozległości zabiegu. Tych informacji, jak również informacji, co planowania operacji, a kwestii ciąży, powinien udzielić chirurg, który wykonuje zabieg. Pozdrawiam serdecznie!
Wysiłek fizyczny po operacji przepukliny brzusznej (bo rozejście się mięśni prostych brzucha też jest formą przepukliny) zwiększa ryzyko nawrotu przepukliny. Oznacza to, że ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha oraz wysiłek fizyczny taki jak dźwiganie, jest przeciwwskazany przez przynajmniej 3 miesiące, a korzystniej ten okres wydłużyć do 6 miesięcy. Nawet po tym okresie, znaczny wysiłek z napięciem mięśni brzucha (na przykład dźwignięcie znacznego ciężaru) może doprowadzić do nawrotu przepukliny.
Jeżeli planuje Pani taki zabieg, to lepiej jest przeprowadzić operację po ciąży.
Do pełnej aktywności fizycznej można wrócić, ale kiedy, zależy to od procesu gojenia. Operację lepiej przeprowadzić po wszystkich planowanych ciążach. Dokładniej na Pani pytania można odpowiedzieć po zbadaniu Pani.
Witam,
operacji na rozejście się mięśni prostych brzucha lepiej nie wykonywać bo efekty są bardzo złe.
Po operacji na przepuklinę pępkową oczywiście po upływie 6-8 tygodni można uprawiać każdy sport.
Pozdrawiam M.Garbień
Szanowna Pani,
wszystko zależy od metody operacji i zaleceń pooperacyjnych chirurga, który przeprowadził operację.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Po operacji przepukliny i odczekaniu kilku tygodni do zagojenia powięzi można uprawiać większość sportów. Co do momentu wykonania operacji, wszystko zależy od wielkości przepukliny i stopnia dolegliwości. Jeśli nie jest duża, doradzałbym wykonać zabieg po porodzie.