Rok temu pisalam czy dieta moze pomoc w Zespole Aspergersa..Niestety ta dieta sie nie sprawdzila..Te

1 odpowiedzi
Rok temu pisalam czy dieta moze pomoc w Zespole Aspergersa..Niestety ta dieta sie nie sprawdzila..Teraz pytam jak pomoc w anoreksji u dziewczyniki(14 lat).Aspergersi nie jadaja wszystkiego,bo zapachy i konsystencje pokarmow odbieraja inaczej.Moja corka juz zostala zdiagnozowana (wczoraj) .Cierpi na anoreksje.Ponoc duzy procent dziewczat z AS jest tez anorektyczkami lub sa bulimiczkami....Czy tak jest?
Witam. Jedna z teorii na ten temat mówi że osoby ze spektrum zwłaszcza wysoko funkcjonujące popadają w zaburzenia odżywiania ponieważ jest to dla nich jeden ze sposobów na kontrolowanie chaotycznej rzeczywistości, a nie tylko kwestia smaków czy struktur. Nie pracuję z dziećmi z taką diagnozą, natomiast bardzo cenę sobie pracę z osobami dorosłymi a Aspergerem, zwłaszcza kobietami u których manifestuje się on inaczej niż u mężczyzn. W mojej pracy potwierdza się takie przekonanie że zaburzenia odżywiania wynikają często bądź z zapominalstwa i problemu z utrzymaniem jednolitej rutyny jedzeniowej przy nadmiarze innych obowiązków i stresów lub z prób kontroli środowiska i siebie. To dobrze że córka uzyskała diagnozę. Bardzo ważnym elementem jest psychoedukacja i nauka umiejętności psychospołecznych w takim przypadku. Należy pamiętać że osoby z taką diagnozą po odpowiednim przygotowaniu mogą bardzo dobrze funkcjonować w społeczeństwie choć trochę na swoich zasadach. Serdecznie polecam lekturę książek o specyfice dziewczęcego/ kobiecego autyzmu. Niestety duża część z najlepszych nadal w języku angielskim; kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu Sary Hendrickx oraz publikacje Tonego Atwooda ktory się w tej kwestii specjalizuje.
Jest też sporo wartościowych zasobów online.
Jest to tematyka dla mnie niezwykle interesująca zawodowo więc mimo, że nie pracuję z dziećmi w razie potrzeby mogę udzielić konsultacji dorosłym członkom rodziny. Pozdrawiam i powodzenia.