rezonans otwarty

6 odpowiedzi
Czy rezonans otwarty nadaje się do diagnostyki kręgosłupa
Dobry wieczór, proszę sprecyzować, co to znaczy rezonans otwarty. K. Zapałowicz

Tak nadaje się.
Dzień dobry.
Diagnostykę kręgosłupa można przeprowadzić przy pomocy rezonansu otwartego. Jego obrazy są co prawda gorszej jakości w stosunku do klasycznego badania MR ale wystarczają do diagnostyki.
Pozdrawiam.
Krzysztof Majchrzak.
Witam, MRI otwarty 0,35 T może nie być wystarczającym badaniem do diagnostyki kręgosłupa. Istnieje w niektórych ośrodkach możliwość zrobienia rezonansu w znieczuleniu ogólnym.Pozdrawiam
Tak niektóre schorzenia kręgosłupa można diagnozować w takim aparacie MR
Tak, nadaje się, zwłaszcza do badań skriningowych, kiedy jeszcze nie wiemy dokładnie z jaką patologią mamy do czynienia. Często do oceny zmian spowodowanych zwyrodnieniem kręgosłupa badanie niskopolowe jest wystarczające. W przypadku stwierdzenia patologii, wymagającej szczególnie precyzyjnej oceny (naprzykład zmiany w rdzeniu kręgowym, guzy kanału kregowego, podejrzenie zmian zapalnych kręgów i kanału kręgowego) może być jednak wskazane badanie aparatem „zamkniętym”, z większym natężeniem pola magnetycznego oraz ewentualnie uzupełnione podawaniem kontrastu dożylnego. W razie potrzeby badanie takie można przeprowadzić w sedacji pacjenta z udziałem anestesjologa