Rezonans ciała patologie wyjasnienie

4 odpowiedzi
Badanie przeglądowe - Whole Body MR - wykonane w wybranych sekwencjach : w obrazach T1, T2 - zależnych, sekwencjach STIR, DWI, bez wzmocnienia kontrastowego.

Uwidoczniono następujace zmiany patologiczne :
- na poziomach L4/5 i L5/S1 kręgosłupa stwierdza się zwyrodnieniową dehydratację, niewielkie obniżenie wysokości i okrężne wypukliny krażków; następcza bezwzględna stenoza centralna kanału kręgowego L4/5 ( wymiar a-p worka oponowego zredukowany do około 8 mm ) oraz niewielkie, obustronne przewężenie otworów m/k L4/5 i L5/S1 - prawowypukłe skrzywienie przegrody nosa - w okolicy górnego bieguna śledziony subcentymetrowe ognisko o syglnale typowym dla wody; pewna ocena niemożłiwa z uwagi na małe wymiary, aczkolwiek obraz w pierwszej kolejności przemawia za drobną torbielą
Witam. MEzczyzna 32lata, proszę o wyjaśnienie czy mam sie martwić i gdzie sie dalej udac?

Nie uwidoczniono innych, uchwytnych badaniem ( przesiewowym ) zmian w w obrębie narządów głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, kończyn dolnych oraz kręgosłupa. Nie stwierdza się patologicznych pakietów wezłowych. Dokładniejsze obrazowanie powyższych zmian możliwe w celowanych badaniach obrazowych.
Podpis
Witam,
Zapraszam najpierw do mnie na wizytę - przyjrzę sie zmianom w kręgosłupie i porównam je z badaniem i zobaczymy czy jest sie czym martwić. Część takich zmian jest początkowo bezobjawowych i sam opis nie ma znaczenia. Trzeba uzupełnić to wywiadem i badaniem
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz

Witam, to chyba pytanie nie do mnie. Pozdrawiam
Witam,

W takim przypadku najważniejsze jest czy obecne są aktualnie dolegliwości bólowe? Często opis badania a dolegliwości to dwie znacznie różniące się rzeczy. Z badania wynika że ma Pan dyskopatię czyli zmieniony krążek międzykręgowy oraz zmniejszony otwór przez który wychodzi nerw. Jeżeli nie ma dolegliwości zalecałbym udać się do fizjoterapeuty na dokładna diagnostykę napięcia mięśni przykręgosłupowych i posturalnych oraz na instruktarze wzmacniania mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa tj. mięsień poprzeczny brzucha i wielodzielny oraz mięśnie dna miednicy. Dzięki tym mięśnia zabezpieczy Pan kręgosłup przed urazami i powiększeniu się dyskopatii.
Pozdrawiam
Rafał Duda
Witam,
podstawową zasadą w dobrej diagnostyce i ocenie pacjentów jest to że ni leczymy zdjęć tylko człowieka.
Jeśli nie ma Pan żadnych problemów, objawów bólowych, dyskomfortu podczas życia codziennego, to nie widzę żadnego problemu.
Diagnostyka obrazowa jest pomocą dla lekarza czy fizjoterapeuty w podstępowaniu diagnostycznym, sama w sobie raczej nic nie wnosi.
Wywiad, badanie, diagnostyka funkcjonalna pacjent jest podstawą następnie patrzymy na "zdjęcia".

Pozdrawiam,
Aneta Ficygowska
mgr fizjoterapii