Rekonwalescenja po zabiegu metodą Litchensteina

17 odpowiedzi
Witam
W niedługim czasie będe będe miał operacje przepukliny pachwinowej metodą lichtensteina. Moje pytanie brzmi jak długi jest okres rekonwalescencji po zabiegu tą metodą. Kiedy mógłbym wrócić do pracy?
Jak długo będe dochodził do siebie???
Szanowny Panie,
okres rekonwalescencji i możliwość powrotu do pracy zależy od charakteru pracy jaką Pan wykonuje. W przypadku pracy biurowej, przy prawidłowym przebiegu pooperacyjnym, można wrócić do czynności zawodowych już po paru dniach po zabiegu. Powrót do normalnej aktywności fizycznej, w tym lekkich ćwiczeń, wymaga 1 miesiąca. Natomiast jeśli Pana praca wiąże się z dźwiganiem dużych ciężarów zlecałabym okres minimum 3 miesięcy jako rekonwalescencję po operacji.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Aseńko

Witam
Po zabiegu niezbędne jest ograniczenie dźwigania ciężkich przedmiotów do 5-7 kg przez pierwsze 2-3 miesiące oraz do 10-15 przez następne 3 miesiące. Jeżeli nie jest to praca fizyczna - do pracy można wrócić już po kilku dniach.
Pozdrawiam
Wszystkie zalecenia będą wydane po operacji. Przepuklina przepuklinie nie równa.
Zwykle nie można dźwigać do 3-5kg przez miesiąc.
Odnośnie pracy-zależy jaką Pan pracę wykonuje.
Należy kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam.
To zależy od wykonywanej pracy-urzędnik może być sprawny już po 2-4 tygodniach.Pracownik fizyczny wymaga odpoczynku dłużej/nawet kilka miesięcy/
W przypadku prawidłowego przebiegu gojenia pooperacyjnego zalecany okres unikania zwiększonego wysiłku fizycznego to ok 8 tygodni. Po operacji tą metodą zazwyczaj powrót do normalnego funkcjonowania i pracy niewymagającej dużej siły fizycznej, możliwy jest zaraz po wyjściu ze szpitala.
Zwykle okres rekonwalescencji po operacji wynosi 6 tygodnie. Jeśli w pracy nie wykonuje Pan wysiłku fizycznego, można do niej wrócić po 3 tygodniach i tyle też trwa okres zalecanego oszczędzającego trybu życia.
każdy człowiek jest inny. Do lekkiej pracy można wrócić po około 14 dniach
Po operacji okres rekonwalescencyjny jest uzależniony od stopnia odczuwania przez pacjenta bólu oraz od samej operacji ponieważ w tej okolicy przebiegają 3 gałązki nerwów czuciowych. Podczas operacji trzeba zachować czujność aby ich nie objąć szwem. Na początku pacjent może odczuwać ból w pachwinie oraz kłucie przy próbie siadania wstawania itp. Zazwyczaj te dolegliwości ustępują po kilku - kilkunastu dniach, jeśli nerw niechcący będzie podwiązany to wówczas mogą utrzymywać się bóle przewlekłe. Po operacji standardowe zalecenia to zakaz dźwigania przez okres 3 miesięcy do 5 kg. Powrót do pracy uzależniony jest od wykonywanej przez pacjenta pracy oraz odczuwanych dolegliwości po operacji.
Szanowny Panie,

Takie pytania powinien Pan zadać chirurgowi, który ma Pana operować. Nie wyobrażam sobie leczenia pacjenta bez gruntownego omówienia z nim wszystkich wątpliwości.

Czas rekonwalescencji po operacji przepukliny wymienioną metodą jest różny, uzależniony najbardziej od samego pacjenta. Zwykle po około 2 tygodniach nie ma kłopotów z normalnym funkcjonowaniem, jeżeli przebieg jest niepowikłany. Co do powrotu do pracy, jest to uzależnione od rodzaju wykonywanych zajęć - do pracy biurowej pacjenci często wracają po tygodniu; do pracy fizycznej - nierzadko po miesiacu z ograniczeniami.

Jeszcze raz zachęcam do rozmowy z lekarzem, który Pana indywidualne potrzeby będzie mógł uwzględnić planując zabieg.

Z poważaniem,
dr n. med. Michał Lewandowicz
Po operacji przepukliny pachwinowej zalecamy powstrzymanie się od intensywnych wysiłków fizycznych do miesiąca. Możliwa jest normalna aktywność od pierwszego dnia po operacji, w miarę jak będą ustępować dolegliwości bólowe. Długość zwolnienia zależy od rodzaju pracy i od nasilenia dolegliwości bólowych - zwykle od tygodnia do miesiąca od zabiegu. Ale proszę koniecznie zapytać o to lekarza który będzie przeprowadzał operację. Pozdrawiam, Janusz Orzechowski.
Okres powrotu do sprawności jest od 1 do 4 tygodni. Dużo zależy od wrażliwości chorego na ból, ale też od techniki chirurgicznej. Powrót do pracy - zależy od motywacji; od kilku dni do miesiąca
Witam. W moim ośrodku operacje metodą Lichtensteina wykonujemy przy użyciu nowoczesnych siatek z klejem. Okres rekonwalescencji po takim zabiegu wynosi 3 dni. Przez 4 tygodnie należy unikać forsownych działań. Do pracy można wrócić średnoi po 3 lub 7 dniach.
Pozdrawiam M.Garbien
W przypadku niepowikłanego przebiegu pooperacyjnego po około 7-10 dniach od operacji zazwyczaj zostaję usunięte szwy skórne, po ok. dwóch tygodniach można wrócić do pełnej aktywności z wyłączeniem dźwigania ciężkich przedmiotów. Także, jeśli osoba operowana nie wykonuje ciężkiej pracy fizycznej to zazwyczaj będzie mogła wrócić do pracy po ok. 2 tygodniach. Polecam omówienie tej kwestii lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam!
Wszystko zależy od charakteru pracy, jeśli jest to praca biurowa, siedząca, to po zdjęciu szwów (10-14 dni) raczej nie ma przeciwwskazań, jeśli praca cięższa, fizyczna - zależy od wielkości przepukliny i oceny operatora
Witam, zazwyczaj zaleca się unikanie wysiłku przez okres 1 miesiąca przy pracy umiarkowanej, gdy jest to praca fizyczna nawet 3 miesiące. Dochodzenie do siebie to sprawa indywidualna, nie da się wyciągnąć średniej, jedna osoba jest w pełni sprawna po tygodniu inna po miesiącu. Proszę rozważyć inne metody zaopatrzenia przepukliny TEP i TAPP. Pozdrawiam.
Witam,
jeżeli nie pracuje Pan fizycznie - 6 tyg., jeżeli pracuje Pan fizycznie - 3-6 miesięcy.
Z poważaniem
Dr n. med. Monika Bieniasz
Pytanie to czesto przewija się u pacjentow. Skora to ok 7-10 dni gojenia (bez powiklań). Siatka wszczepiona w czasie zabiegu zaczyna wrastać sie po ok. 2ch tygodniach. Przyjmuje sie ze po 6 tygodniach ma ona wytrzymaloscna poziomie ok. 80%. Wrasta sie po ok. 3 miesiacach. Czas powrotu do dotychczasowych zajec zalezy od tego jakie to sa zajecia. Prace przed komputerem mozna zaczac po 2-3 dniach. Z ciezka praca fizyczna czy treningami na silowni wstrzymalbym sie 3 miesiace. Polecam osobisty kontskt z kekarzem prowadzacym ktory na pewno udzieli Panu szczegolowych odpowiedzi dotyczacych Pana osoby.