rekonwalescencja po septoplastyce

4 odpowiedzi
Witam miałem zabieg dwa tygodnie temu septoplastyka nosa płytki wyciągnięte tydzień temu i wycinanie polipów z nosa i chciałbym się zapytać ponieważ jestem zaniepokojony stanem swojego nosa dziurki nosowe nadal pozostają takie same jak były jedna jest mniejsza o wiele od drugiej nos lekko przekrzywiony na jedną stronę w środku strupy, szwy z nosa wystają węchu praktycznie nie mam czy wróci to do normy?
Nie wiem jaki zakres operacji Pan ustalał z lekarzem operującym ( Septoplastyka to operacja dotyczaca przegrody nosa i nie musi korygować szerokości nozdrzy jesli ich asymetria nie wynika z wyluksowania- przesunięcia przegrody do lewego lub prawego przedsionka nosa) . Rynoplastyka zaś jest operacją korygujacą wygląd zewnętrzny nosa . Celem glównym septoplastyki nie jest poprawa wyglądu-usatwienia nosa zewnetrznego a przede wszystkim poprawa unkcji tj drożności . Owszem czasami jesli skrzywienie nosa zewnetrznego wynika z masywnego skrzywienia przegrody nosowej to jej ustawienie w linii pośrodkowej może e mniejszym lub większym stopniu skorygować wygląd zewnętrzny, Strupienie i zaleganie treści krwistej po polipektomii oraz zaburzenia węchu, może utrzymywać sie do 4-6 tygodni po operacji . Szwy jesli operator załozył rozpusczalne mogą jeszcze być , choć czasem i te usuwamy wczesniej . Proponuję zgłosić się z watpliwościami do lekarza operującego żeby ocenił proces gojenia i zalecił jak dalej postępować lub do mnie z dokumentacją ( kartą informacyjną z leczenia szpitalnego)
Pozdrawiam A.Kasztelan

Witam.
W odniesieniu do wykonanej u Pana procedury okres rekonwalescencji trwa około 6 tygodni - do tego czasu fizjologia błony śluzowej jam nosa jest nieco zaburzona - zalegający śluz, skrzepy, niedrożność, zaburzenia węchu.
Warto rozważyć badanie endoskopowe jam nosa.
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam
Czasami pacjent po septoplastyce nosa dochodzi do siebie nawet dwa miesiące - w razie jakichkolwiek problemów radzę zgłosić się do operatora
Pozdr
Stanisław Nitek
Witam. Na wszystkie Pana pytania i wątpliwości powinien odpowiedzieć lekarz, który Pana operował. Pozdrawiam.