Refluks żołądkowo-przełykowy

4 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu męczę sie z refluksem. Byłem u laryngologa bo dopadła mnie męcząca chrypka ale powiedział ze to od refluksu ( wsadził kamerkę do gardła i pokazał mi biały/żółty nalot na wlocie do krtani.
Byłem więc na badanich u gastrologa ( gastroskopia - minimalna przepuklina przełyku, żołądek bez zmian bez polipów , wżodów itp, dalej w dół tez wszystko ok - wcześniej z krwi wyszedł mi Helikobakter ale gastro miałem po 10 dniowej kuracji i już w badaniach wyszedł brak czy jak to nazwali zanikający) dostałem Controloc 40mg rano+wieczór i miała chrypka przejść. 4 miesiące później niestety nic sie nie zmieniło więc poszedłęm znowu - zmieniono mi na Omeoprazol ( Helacid) 20mg rano+wieczór. Dziś mija 3 miesiąc poprawy nie widzę -nadal mam ta męcząca nie dającą sie odkasłąc chrypkę.

Czy jeszcze coś można zrobić zeby spróbować ją usunąć.? Proszę o pomoc.
Witam. Refluks żołądkowo-przełykowy należałoby potwierdzić w badaniu ph-metrii przełyku i impedancji. Jeżeli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne (czas leczenia to 8 tyg.), to pozostaje leczenie operacyjne.

Witam Pana, jest to pytanie do gastroenterologa/laryngologa niż chirurga naczyniowego - to schorzenie nie leży w zakresie zainteresowań chirurgii naczyniowej. Pozdrawiam
A jak mają się Pana migdały?
W leczeniu refluksu istotną rolę poza farmakologią odgrywa miana stylu życia (stres, bycie w ciągłym biegu) oraz sposobu żywienia (należy jeść powoli, długo przeżuwać, unikać takich produktów jak pomidory, papryka, cytrusy, tłuste, smażone czy mączne potrawy, ostatni posiłek 3-4 godz przed pójściem spać, ograniczyć owoców i słodyczy, zwiększyć spożycie warzyw), być może to są elementy, których u Pana zabrakło.