Refluks po lekowy, zapalenie przełyku

3 odpowiedzi
Witam, mam pytanie odnośnie leczenia refluksu przełykowego-źoładkowego po lekach przeciwzapalnych na kręgosłup. Leczyłam się na kręgosłup Olfen, bal ofensywa, sirdalud, voltaren oczywiście nikt nie przepisał mi osłonowych. Po 2 tygodniach leczenia zaczęłam odczuwać ból brzucha, palenie przełyku i gardła prawdopodobnie zgaga, uczucie przeszkody w gardle, pani gastrolog stwierdziła ze to będzie refluks, dostałam leki Zulbex i Prokit. Biorę je od 1,5 tygodnia i nie odczuwam żadnej poprawy boli cały czas, gastroskopię mam za 3 miesiąće niestety takie termińy. Proszę mi powiedzieć czy taki refluks po lekowy bądź jakieś stany zapalne żołądka lub przełyku długo się leczy? pani doktor wspominała ze trochę to trwa ale cyz nie powinnam odczuć jakieś ulgi po tygodniu brania leków? Jak długo trwa takie leczenie? Jak długo mogę czekać na poprawę? Martwię się już bardzo tym co się dzieje w moim brzuchu, z bólu nie umiem normalnie funkcjonować
Dzień dobry. Pani problem z pewnością dotyczy podrażnienia lub uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy w wyniku stosowania leków. Badanie gastroskopii z pewnością pokaże w jakiej kondycji znajduje się błona śluzowa żołądka, której leczenie niestety trwa dosyć długo. Jeżeli chodzi o leczenie refluksu , to niestety dostępna farmakologia nie leczy refluksu a jedynie zmniejsza uczucie dyskomfortu poprzez zmniejszenie produkcji kwasu solnego w żołądku. Refluks jest schorzeniem funkcjonalnym, ponieważ w wyniku nieprawidłowego napięcia przepony wraz z okolicznymi więzadłami dochodzi do rozciągnięcia miejsca w którym przełyk łączy się z żołądkiem, w wyniku czego mięsień zwieracz, który powinien zamykać wpust do żołądka nie może funkcjonować prawidłowo - a więc dochodzi do cofania się kwasu solnego w kierunku przełyku. W przypadku potrzeby leczenia błony śluzowej żołądka proszę udać się do gastrologa a w przypadku leczenia refluksu proszę udać się do osteopaty.
pozdrawiam

To zależy czy ciagle Pani bierze leków NLPZ, bo jeśli tak to leki osłonowe nie przyniosą zadawalajacych rezultatów, zamiast tych leków można brać inne niezawierające NLPZ jak np. Zaldiar
Z poważaniem
Brak poprawy po lekach jest wskazaniem do gastroskopii. Należy zmienić termin badania na wcześniejszy.