refluks, lużny wpust, palenie w przełyku i bóle żoładka

5 odpowiedzi
Witam. Bardzo proszę o informację czy możliwe jest wyleczenie refluksu żołądkowo-przełykowego. Jestem 33-letnią kobietą, od kilku lat mam bardzo częste, prawie codzienne bóle żołądka, chwilowo brałam IPP po których odstawieniu pojawiło się nieustające od rana do wieczora palenie w przełyku, uczucie cofania się treści żoładkowej do gardła. Wcześniej tj. przed "kuracją" omeprazolem zdarzała się zgaga ale nie codziennie jak teraz i nie cały czas... Gastroskopia wykazała że wpust jest luźny, poza tym w porządku. Dostałam lek Prokit jednak nic nie pomaga. Bardzo proszę o odpowiedź czy są jeszcze jakieś sposoby skutecznego leczenia, (żeby tylko to nie było maskowanie objawów przez IPP - nie chcę więcej przyjmować tych środków), abym wiedziała czy jest sens umawiać się na konsultację. Codzienne palenie w przełyku i bóle po lewej stronie brzucha nie pozwalają mi juz normalnie funkcjonować.
Szanowna Pani.W przesłanym pytaniu zawartych jest kilka problemów:
1.problem zdrowotny-zaburzenia motoryki tj.luźny wpust oraz konsekwencje odstawienia omeprazolu;
2.możliwość wyleczenia refluksu żołądkowo-przełykowego.
Odpowiadając na drugie pytanie:wyleczenie jest możliwe, ale zależy od przyczyny ją wywołujących. Niestety, często jest to "przewlekły" proces, na szczęście w wielu przypadkach wymagający jedynie metody leczenia określanej przez nas -"na żądanie".
W kwestii Pani problemu należy zauważyć, że nasilenie objawów po zaprzestaniu przyjmowania leku jest wywołane właśnie jego odstawieniem (efekt "zburzenia tamy na rzece"). W takich wypadkach proponuję stopniowe odstawienie leku, ale znając konkretny przypadek pacjenta. Proces może potrwać nawet do kilku tygodni. Luźny wpust, jaki ujawniono w gastroskopii, wskazuje na zaburzenia motoryki żołądka i może być, niestety, czynnikiem predysponującym do nawrotu Pani problemów.
Piotr Ziembicki

Dzien dobry.
Proszę powiedzieć kiedy było gastroskopia, jeśli kilka lat temu to proponuje powtórzyć gastroskopie żeby zobaczyć postep choroby. Druga sprawa czy jest również przepuklina rozworu przełykowego czy nie.
Jedyna alterrnatywa leczenia farmakologicznego to zabieg operacyjny ale proponuje żeby to była ostateczność.
Z powazaniem
Leczenie choroby refluksowej NIE polega na samej farmakoterapii. Zalecana jest zmiana trybu życia. Leki należy traktować jako dodatek do terapii. Pozdrawiam.
Luźny wpust ? dziwne określenie - może ma Pani przepuklinę rozworu przełykowego ? A , jak wygląda kwestia zakażenia H. pylori ? Najpierw pełna diagnostyka, później leczenie. Niestety, III zapewne będą ppotrzebne, ale są nowej generacji.
Oczywiście są jeszcze inne formy leczenia no i oczywiście leczenie operacyjne - fundoplikacja oraz wszczepienie magnetycznego pierścienia.
Trzeba ocenić jaka jest forma i na jakim tle występuje refluks.