Refluks - co dalej?

1 odpowiedzi
Mam stwierdzony refluks żółciowy po gastroskopii ( opis: przełyk, wpust widziany w badaniu na wprost i w inwersji - prawidłowe. W świetle żołądka umiarkowana ilość treści żółciowej. Śluzówka sklepienia i trzon żołądka oraz atrium bez zmian. Odźwiernik niezmieniony. Opuszka dwunastnicy i część pozaopuszkowa wraz z brodawką Vatera bez zmian. Test uerazowy ujemny). Od 2 miesięcy biorę leki przypisane przez gastrologa: Ortanol 40 rano przed jedzeniem, Raniberl 300 wieczorem. Jestem na diecie, nie piję kawy, w ogóle nie paliłam papierosów. Leki kiepsko pomagają, po jedzeniu mam uczucie ciężkości na żołądku, nie może mi się odbić, cały czas mnie boli gardło, kłucie i jakby gula stała w gardle. Proszę o radę, czy powinnam zmienić leki? czy może powinnam myśleć o zabiegu metodą laparoskopową? Czy przy takim opisie gastroskopii można by było wykonać u mnie taki zabieg? Bardzo proszę o odpowiedź, bo już jestem załamana jak tak dalej ma wyglądać moje życie. Mam 44 lata, pochodzę z woj. zachodniopomorskiego. Z góry dziękuję.
Szanowna Pani.
Moim zdaniem leki zobojętniające kwas żołądkowy (takie jak Raniberl, czy Ortanol) w kontekście reluksu żólciowego często okazują się bezradne. W badaniu gastroskopowym ma opisany Pani refluks dwunastniczo-żołądkowy i nie powinien on być powowdem opisywanych przez Pania objawów - typowych ale dla refluksu żołdkowo-przełykowego. Taki obraz jednak nie wyklucza tego drugiego. Na pewno warto by spróbować przynajmniej okresowo leczenia prokinetykiem (np. Metoclorpamid). W przypadku utrzymywania się takich objawów rozważyć diagnostykę czynnościową przełyku takie jak impedancja. Warto także rozważyć przynajmniej,niej podstawową diagnostykę chorób trzustki i dróg żółciowych oraz zmianę stylu życia (może więcej spacerów, ruchu).