Reakcja alergiczna na leki?

4 odpowiedzi
Szanowni Państwo,

po majówce trafiłam do lekarza pierwszego kontaktu ze stanem podgorączkowym, naprzemiennym kaszlem mokrym i suchym, powiększonym lewym węzłem chłonnym, bez kataru czy bólu głowy. Zostałam zbadana: "bardzo brzydkie" gardło, szmery przy osłuchu. Dostałam antybiotyk z amoksycyliną i kwasem klawulaninowym (2x1) oraz Efferalgan z kodeiną (3x1). Przyjęłam te leki ok. 15. Efferalgan jeszcze raz jakoś o 18:30. Po 19 dostałam silnych zawrotów głowy, spadło mi ciśnienie (zwykle mam ok 130+/80, p. 90-100; w tym momencie miałam 116/77, p. 71), miałam też dziwne, niekomfortowe uczucie w okolicach szyi - ulgę przynosiło odchylanie głowy. Niecałą godzinę później objawy zaczęły ustępować. Żadnego z tych leków nie przyjęłam ponownie (antybiotyku od 4 maja od godz. 15, Efferalganu - od 18:30).

Czy te leki mogły być przyczyną tych dziwnych reakcji? Jeśli tak, który z nich najprawdopodobniej wywołał tę reakcję? Rok czy dwa lata temu brałam Thiocodin, w którym jest kodeina, i nic mi nie było. Paracetamolu nie brałam od dawna, ponieważ od lat stosuję Ibuprom. Teraz zupełnie nie wiem, co robić, czym się leczyć. Wydałam na te leki prawie 50 zł i boję się je brać.

Dodam, że na co dzień przyjmuję Letrox 100 (Hashimoto, niedoczynność) , Oxycardil 60 (za wysoki puls), Metfogamma 850x2 (insulinooporność), Cortare 100 (nadreaktywność oskrzeli), Jovesto 5 (uczulenie na trawy) oraz Qlairę (PCOS).

Będę bardzo wdzięczna za parę słów, które mogłyby mi wskazać drogę: odstawić jeden, odstawić oba, żadnego nie odstawiać?

Z poważaniem
Nadia
Najbardziej prawdopodobna jest reakcja na paracetamol trawy jeszcze nie pyla wiec przyjmowanie leku z tego powodu jest nieuzasadnione natomiast nalezało by przyjrzec sie dokładnie testom i powodom przyjmowania leków wziewnych . Bez zbadania niestety nic wiecej nie mogę powiedzieć.

Rekacje te wynikają z przyjęcia efferalganu z codeiną- kodeiny 30mg- powoduje przyspieszenie tętna a tym samym automatycznie spadek CTK, nie maja nic współnego z rekacją alergiczną tylko złą tolerancją leku wpływajacego na rytm serca..
Dzień dobry,
proponuję nie zażywać tych leków. Antybiotyk można wybrać z innej grupy. Diagnostykę dotyczącą uczuleń na leki, jeżeli jest konieczność ich stosowania, można zrobić w oddziałach alergologicznych.
Pozdrawiam
Trzeba zrobić testy skórne na te leki. W Oddziale Alergologii.