Rak na węźle chłonnym

3 odpowiedzi
Czy jest szansa na operację guza na pachwinowym węźle chłonnym? Chodzi o mojego wujka... Jego onkolog twierdzi, że pozostaje mu branie tylko leków przeciwbólowych... Strasznie wuja boli pachwina, aż kuleje... Poniżej wklejam ostatni wynik:
"TECHNIKA BADANIA:

Badanie TK jamy brzusznej i miednicy wykonano przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego (warstwy 1,25/2,5/5mm) po uprzednim zakontrastowaniu pętli jelitowych. OPIS:

Ognisko hypodensyjne u podstawy s.6 wątroby wielkości i obrazie porównywalnym z badaniem poprzednim z 23.06.2017 r. Kolejne ognisko w s.1 wątroby wielkości 27x23 mm, ulegające wzmocnieniu w fazie po podaniu środka kontrastowego od obwodu do środka zmiany - odpowiada najpewniej zmianie o typie naczyniaka - do dalszej kontroli. Poza tym miąższ wątroby bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, złogów uwapnionych nie zawiera. Drogi żółciowe zewnątrz i wewnątrzwątrobowe nie są poszerzone. Torbielowate ognisko w obrębie trzustki o wym. poprzecznych 83x64 mm z widocznymi przyściennymi strukturami ulegającymi niewielkiemu wzmocnieniu w fazie po podaniu. kontrastowego - obraz jak w badaniu poprzednim. Stan po resekcji ogona trzustki - w regionie pooperacyjnym pasma bliznowate. Stan po splenektomii. Nerki, poza torbielami w lewej śr. 22 mm, w prawej śr.13 mm, bez zmian ogniskowych, obie prawidłowo i jednooczasowo wydzielają mocz cieniujący do nieposzerzonych moczowodów w opóźnionej fazie badania. Nadnercza obustronnie niepogrubiałe.

Patologiczna masa węzłowa.prawych naczyniach biodrowych wspólnych o wym. 49x43 mm (47x45 mm), powiększyły się węzły okołoaortalne po stronie lewej w porównaniu z badaniem poprzednim, aktualnie największe z węzłów chłonnych o wym. 19x11 mm ( 12x5 mm), pozostałe węzły chłonne badanego zakresu do 8 mm w osi krótkiej. Pogrubienie śluzówki jelitowej w prawym podbrzuszu - najpewniej po RTH terapii. G. W tkance podskórnej podbrzusza po stronie prawej widoczny guzek średnicy 10 mm ( jak poprzednio 10 mm).

ruczoł krokewy niepowiększony z obecnością metalicznych markerów. Pęcherz moczowy nie jest wypełniony maksymalnie w ostatniej fazie badania - wskazana ocena w badaniu USG. Obraz pęcherzyków nasiennych prawidłowy. W tkance podskórnej podbrzusza po stronie prawej widoczny guzek średnicy 10 mm ( jak poprzednio 10 mm). Uwidocznione podstawne partie miąższu płucnego prawidłowe, jamy opłucnowe wolne. Struktury kostne bez cech destrukcji.

WNIOSKI:

Obraz stabilny w porównaniu z badaniem poprzednim."
Dzień dobry,
Sytuacja jest bardzo trudna do oceny na podstawie przedstawionych informacji. Konieczna analiza dokumentacji medycznej. Podstawowe pytanie gdzie jest ognisko pierwotne nowotworu.
Raki nie powstają w węzłach chłonnych, ale dają przerzuty do węzłów chłonnych.
Wnioskując tylko na podstawie wyniku TK – stan po operacji trzustki, i markery w gruczole krokowym. Ze względu na umiejscowienie przerzutu w ww. chłonnych sprawa pewnie dotyczy gruczołu krokowego.
Ok. 5 cm guz przerzutowy zlokalizowany przy naczyniach biodrowych wspólnych może dawać duże dolegliwości bólowe. Generalnie nie operuje się takich guzów u chorych z rozsianą chorobą nowotworową, bo naraża to chorego na dużą operacje ze wszystkimi komplikacjami , a i tak nie wyleczy choroby. Możliwe jest napromienienie takiego guza jeśli daje takie objawy. W badaniu TK jest napisane że pacjent jest po radioterapii, ale Kiedy ? jakiej lokalizacji ? np. prostaty czy wspomnianego guza ?
Zaleciłbym kontakt z ośrodkiem, który pierwotnie leczył chorego radioterapią, bo może ocenić wcześniejszy rozkład izodoz by można było bezpiecznie przeprowadzić kolejne leczenie radioterapią.
W dalszej kolejności leczenie chemioterapią w przypadku progresji lub kontynuacja w celu utrzymania stabilizacji (jak wyniku TK), ale tu najistotniejsze jest stan chorego i wcześniejsze przebyte leczeni. Jeżeli onkolog kliniczny nie widzi możliwości leczenia systemowego to pewnie nie przyniesie ono zysku dla chorego.
W przypadku dalszych pytań zapraszam na konsultacje.
Wojciech Burchardt

Brak dokładniejszych danych: na jaką chorobę wujek jest leczony. Najogólniej mówiąc: Jeśli choroba węzłów chłonnych jest pierwotna (wywodzi się z węzłów chłonnych): np. chłoniak - to leczenie zwykle polega na chemioterapii. Jeśli choroba węzłów chłonnych jest wtórna, tzn. jakiś guz daje przerzuty od węzłów chłonnych, to świadczy o jego zaawansowaniu i chirurgia da tutaj niewiele. Prawdpodobnie lekarze maja rację. Ale jak wspomniałem powyżej: tylko wynik TK o niczym nie świadczy.
Dzień dobry
jak wnioskuję z opisu Pana wuj choruje na zaawansowanego raka trzustki - i jest leczony; badaniu kontrolnym - bez dalszego pogorszenia = dobry efekt dotychczasowej terapii; guza umieszczonego na dużych naczyniach tj. biodrowych wspólnych nie można usunąć - technicznie niemożliwe, poza tym onkologicznie byłoby to nieprawidłowe;