Rak jelita grubego w młodym wieku? Duża ilość śluzu w odbycie.

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
w czerwcu miałam mieć robioną kolonoskopię (proktolog robił rektoskopię, ale nic nie wykazała) z powodów krwawienia z dolnego odcinka odbytu - chociaż to wytłumaczył bardzo mocnym podcieraniem, bo krew jest zawsze świeża i jest jej mało, a hemoroidów ani szczeliny nie mam. Mogłoby się to zgadzać, bo ogólnie jak mam miękki papier to krew się nie pojawia. Jednak bardziej zdziwiła go duża ilość śluzu w odbycie. Nie mam żadnych objawów, ale faktycznie tego śluzu czasem jest dużo na stolcu. Bardzo boję się kolonoskopii, ponadto umówiłam się już parę miesięcy temu, a teraz okazało się, że w ten dzień mam obronę... i nie będę mogła pójść. Czy moje dolegliwości mogą być powiązane z rakiem jelita grubego? Mam dopiero 23 lata w rodzinie nikt nigdy nie miał raka jelita grubego ani polipów. Szczerze powiedziawszy mam ochotę w ogóle tam nie iść, bo strach przed tą endoskopią mnie przeraża. Często mam zaparcia i biegunki (pewnie od stresu). W rodzinie babcia choruje na IBS i ma podobnie jak ja. Proszę o poradę.
Witam, duża ilość śluzu jest objawem niepokojącym, ale nie zawsze wiąże się z obecnością raka. Kolonoskopia jest jednak konieczna do postawienia rozpoznanie i wybory odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam Marek Dotka

Dzień dobry,
takie objawy mogą towarzyszyć różnym postaciom zapalenia jelit, polipom oraz innym zmianom rozrostowym. Kolonoskopię należy wykonać, najlepiej pozwala ocenić zmiany w świetle jelita grubego.
Bardzo mało prawdopodobne aby w tym wiekui z takimi objawami mieć raka j. grubego Bardziej odpowiada to jelitu drażliwemu ale dla spokoju juz posesjach prosze zrobic kolonoskopie ze znieczuleniem

Tomasz Kłos
Szanowna Pani, bez wykonania badania kolonoskopowego trudno będzie postawić prawidłowe rozpoznanie a co za tym idzie rozpocząć celowane leczenie. Proponuję zgłosić się do dobrego endoskopisty i porozmawiać. Podejrzewam, że strach przed badaniem jest irracjonalny a endoskopista rozwieje Pani obawy. Pozdrawiam .
Dzień dobry
proszę nie bać się kolonoskopii - nie jest to az takie straszne badanie, (wiem co mówię bo sam miałem :-), a przy takich objawach również proponowałbym jego wykonanie.
Z poważaniem
Adam Skowroński.