rak brodawkowaty tarczycy

8 odpowiedzi
W biopsji cienkoigłowej tarczycy stwierdzono u mnie podejrzenie raka złośliwego brodawkowatego na granicy jednego płata i cieśni. Guzek ma poniżej 1 cm. Chirurg - onkolog planuje usunąć mi całą tarczycę. Czy w tym przypadku nie można oszczędzić mi jednego płata? Jakie są szanse na całkowite wyzdrowienie? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Jestem lekarzem wet, nie pomogę.

Witam Panią, zapewne popstępowanie chirurga onkologa jest właściwe, po wycieciu tarczycy w tym przypadku rokowanie jest dobre. Pozdrawiam
Witam,
przy takim wyniku biopsji najczęściej kwalifikuje się pacjenta do usunięcia całej tarczycy. Lokalizacja w okolicy cieśni, a zatem połączenia obu płatów sprzyja takiej decyzji. Na życzenie pacjenta czasem można rozważyć pozostawienie drugiego płata, ale nie jestem zwolennikiem takiej decyzji. Trudno mówić o szansach kiedy nie mamy rozpoznania choroby. To na razie tylko podejrzenie. Generalnie większość nowotworów tarczycy rokuje dobrze.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
szanse są duże, chirurg ma rację
Istnieje możliwość zachowania drugiego płata lub małych części obydwu płatów, jednak chirurg podejmuje decyzję na podstawie dokładnej lokalizacji guza i wyników badań obrazowych.
Rak brodawkowaty stanowi najczęstszą postać raków tarczycy i uważany jest za najmniej złośliwą postać. 10 letnie przeżycia to ok 90%, wiec istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie. Odpowiadając na pierwszą cześć pytania, decyzja o wycięciu całkowitym tarczycy jest jak najbardziej słuszną decyzją.
Z racji lokalizacji bardziej niż wielkości decyzja wydaje sie być słuszna. nalezy jednak podkreślić ze decyzje o rozległości zabiegu operator weryfikuje zawsze w czasie operacji. Zaawansowanie zmiany każe myślec o dobrym rokowaniu. Statystycznie ponad 90% chorych leczonych zgodnie z prawidłami sztuki (chirurgia + ew. leczenie uzupełniające jodem radioaktywnym) przeżywa 10 lat. Trzymam kciuki za zabieg i dalsze leczenie.
Szanowna Pani, Szanowny Panie. Chirurg onkolog powinien wytłumaczyć Pani/Panu wszystkie niejasności co do sposobów leczenia i ich skutków. W medycynie odpowiedzi na Pani/Pana pytania nie mogą być ogólnikowe. Każdy jest inny i należy indywidualizować postępowanie medyczne. Dlatego lekarz znający wyniki Pani/Pana badań wyjaśni wszystkie wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie.