Pytanie odnośnie szyjki macicy jaka powinna być ?Tzn 26tydzien ciąży i podczasz badania przez gineko

4 odpowiedzi
Pytanie odnośnie szyjki macicy jaka powinna być ?Tzn 26tydzien ciąży i podczasz badania przez ginekologa na fotelu słyszę szyjka miękka Pytam czy wszystko ok słyszę że tak a teraz naczytałam się że szyjka musi być twarda .Nic mi lekarz nie mówił że mam się oszczędzać , coś brać itp wizyta za 5 tygodni i nie wiem czy nie grozi mi przedwczesny poród przecież to dopiero 26tydzien . Bardzo sie martwie
Szanowna Pani, zawsze można wykonać weryfikację długości szyjki w badaniu USG.
Sugeruję wizytę: Usg ciąży - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
proszę Pani, sądzę, że nie należy czerpać wiedzy medycznej z internetu. Proponuję zaufać swojemu lekarzowi....albo Go zmienić, jeśli ma Pani wątpliwości.
Szanowna Pani,
temat szyjki macicy w ciąży jest dość obszerny.
Długość i konsystencja szyjki macicy zmienia się wraz z upływem ciąży. Im bardziej zaawansowana ciąża tym szyjka któtsza i bardziej miękka. Jest to oczywiście naturalnym procesem w przebiegu ciąży, ale też zależy od naszej indywidualnej budowy tkanek.
Szyjkę macicy oceniamy w badaniu ginekologicznym przezpochwowym, co pozwala nam określić jej konsystencję, czy rozwarcie kanału szyjki macicy. W badaniu usg natomiast, jesteśmy w stanie zweryfikować jej długość oraz ocenić ewentualne rozwieranie ujścia wewnętrznego szyjki macicy. Prawidłowa szyjka macicy powinna być dłuższa niż 25mm, a jej ujście wewnętrzne powinno pozostawać zamknięte... ale należy pamiętać, że każda pacjentka wyjściowo ma inną konsystencję oraz długość szyjki macicy, dlatego tak ważne jest, aby pozostawać pod opieką jednego lekarza, który będzie Panią znał i w porę wychwyci pojawiające się niepokojące zmiany. Uważam też, że podstawą jest zaufanie do lekarza, którego Pani wybrała.
Jeśli ma Pani wątpliwości, to szkoda czasu na niepotrzebny stres. Proponuję zweryfikować szyjkę macicy podczas konsultacji położniczej wraz z oceną ultrasonograficzną jej długości.
Proszę nie czerpać wiedzy na temat przebiegu ciąży z internetu, ponieważ zamieszczane tam informacje, rzadko bywają zweryfikowane przez specjalistów. Internet to miejsce, gdzie każdy użytkownik może napisać to na co ma ochotę. Często, niestety, są to wpisy, będące luźną interpretacją informacji zasłyszanych od osób niezwiązanych z medycyną. Efekt może być taki, że niepotrzebnie będzie się Pani martwić.
Pozdrawiam
Witam.
Wszystko zostało już dobrze napisane. Napiszę jak ja to robię. Różnicuje jaka to jest ciąża- pierwsza, czy kolejna, warunki mieszkania i pracy ciężarnej, przeszłość polożnicza, Zawsze badam w pełni i robię całe USG - oglądam płód, jego wagę i połód. Czytam dokladnie poprzednie badanie i porównuję z obecnym, Dopiero teraz mówię matce co ewentualnie proponuję leki lub hospitalizację.Twarda szyjka dł 26 mm, kontrola za 5 tygodni to znaczy że jest wszystko ok. ja wyznaczam kontrolę za 5-7 dni, i potem wszystko omawiam