Pytanie o rozszerzenie diety

3 odpowiedzi
Witam! Ile kaszy manny powinno zjadać dziecko, które skończyło 6 miesięcy? Wprowadziłam już kaszkę w bardzo małych ilościach /ok pół malutkiej łyżeczki na 190ml / do zupki jarzynowej, teraz chciałabym rozszerzyć dietę. Czy kaszę mannę ugotowaną na wodzie mogę dodać do mleka modyfikowanego? Jeśli tak to w jakich ilościach?Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje.
Dzień dobry

Można dodawać kaszkę manną do mleka, ale można również skorzystać z gotowych kaszek, będzie łatwiej. Nie ma limitów kaszki zjadanej przez dziecko. Proszę bardziej skupić się na zupkach, które trzeba wzbogacić w mięso (aby zwiększyć ich kaloryczność i wartości odżywcze).

Pozdrawiam
Piotr Hartmann

Witam, do mleka modyfikowanego, najlepiej stosować kaszki dla dzieci tej samej firmy co stosowane mleko. Najlepiej się wtedy rozprowadzają. Samo mleko modyfikowane ma dlatego tak szczegółową instrukcję, dotyczącą proporcji proszku do wody, żeby zachować stała tzw "osmolarność", czyli stężenie podawanych jonów, cząstek białka etc. Jest to ważne dla prawidłowej pracy nerek, wydalania, zapobiegania zaparciom i biegunkom. Dodanie kaszki z wodą (bo ugotowana ją przecież wchłania), zaburza te proporcje. Kaszki, zwykle ryżowe, przeznaczone do zagęszczania mleka modyfikowanego, takiego ryzyka już nie niosą. Są dostępne w wersjach bez dodatków (stosowane zwykle przy alergiach pokarmowych) i różne smakowe. Przygotowanie również jest proste, zwykle bardzo dobrze się mieszają, wiele zależy od temperatury przygotowania, najczęściej około 50stC i ostudzenie do temperatury ciała, lub lekko wyższej, przed podaniem, jest bardzo proste. Wtedy stopniowo zagęszczamy posiłek, od możliwego do picia z butelki (trzeba zwiększyć otwory lub wymienić smoczek) do gęstej, przypominającej budyń. To będzie jeszcze długo podstawowe źródło wapnia dla dziecka, także warto wybrać taką, która mu smakuje :)
Dzień dobry. Dobrze, że Pani rozszerza dietę. Można ugotowaną kaszkę dodać do mleka, aby była odpowiednia konsystencja do podania - przez smoczek lub łyżeczką, jeśli potrafi. Pół łyżeczki do zupy ( 190 ml ) to troszeczkę pewnie za mało. Przynajmniej 2 łyżeczki. Cz. Czechyra