Pytanie o aso u dziecka. Bardzo proszę o pomoc rok temu zrobi£am wyniki mojej 10 letniej córce wynik

10 odpowiedzi
Pytanie o aso u dziecka. Bardzo proszę o pomoc rok temu zrobi£am wyniki mojej 10 letniej córce wynik aso wyszedł ponad 800 brała 2 tyg ospen ale ok 3 dawki zostały bo miała straszne uczulenie alergiczne na ten lek wynik obniżył się o 40 jednostek trafiłam z nią do reumatologa dziecięcego ten ocenił ją jako zdrową ale mimo tłumaczeń przepisał jej 3 porcje ospenu. Nie podałam bo się bałam jej alergii. Byłam też na konsultacjach u doktor byłej ordynator odziału dzieci€cego z 40 letnim stażem. Ta po stwierdzeniu że również nie widać żadnej choroby przepisała witaminy i powiedziała że leczy si€ pacjenta a nie wyniki. Po pół roku córka wyniki ma bardzo dobre morfologia mocz białko cr ale aso 700 i ob 14 . Nie wiem co mam myśleć i robić lekarz rodzinny też upiera się przy antybiotyku ale jakoś mu nie wierzę bo on na wszystko wypisuje antybiotyki. Proszę o pomoc
ASO jest nieistotne i nie należy go leczyć, może się wiele lat utrzymywać na zwiększonym poziomie.

ASO to dowód kontaktu z bakterią w przeszłości. Nie leczy się tego antybiotykiem.
Potwierdzam co napisali poprzednicy. Nie leczy się ASO. Nie ma potrzeby robić kolejnych oznaczeń i monitorować tego parametru u pacjenta bez objawów choroby.
Zgadzam się absolutnie z powyższymi opiniami.Leczymy chorobę a nie wy ik,który świadczy jedynie o przebytej infekcji.
Ja też potwierdzam, że nie leczymy wyników ASO u zdrowego dziecka. Jest to tylko dowód na kontakt z paciorkowcem w przeszłości. Proszę się tym już nie przejmować i nie oznaczać kontrolnych ASO w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Nie zgadzam się z powyższymi opiniami - można z nich wysnuć jeden wniosek, że badanie ASO jest zupełnie bez sensu! Badanie to ma na celu wykrycie trwającego lub niedawno przebytego zakażenia paciorkowcem grupy A. Przy tym warto wiedzieć, że przynajmniej 10 serotypów paciorkowca ma właściwości reumatogenne. Badanie ASO jest szczególnie przydatne w diagnostyce ostrego zapalenia wsierdzia, także ostrego zapalenia kłębuszkowego nerek. Oczywiście ważna jest dynamika procesu. W przypadku Pani dziecka ASO spada ( a może iść w tyś. jednostek). Na Pani miejscu, raz na 3 - 4 mies. sprawdziłbym poziom ASO. Jeżeli spadnie poniżej 200j, nie musi się Pani niepokoić. Ważne jest także uporządkowanie ząbków dziecka, likwidacja innych ognisk zapalnych, np, zatok. Warto też wiedzieć, że oprócz antybiotyków, można z dużym powodzeniem stosować leki naturalnego pochodzenia. Pozdrawiam Dr J.Czelej
Witam. Spadająe ASO świadczy jedynie o kontakcie w przeszłości, a nie o aktywnej chorobie paciorkowcowej- nie wymaga leczenia. Wystarczy obserwacja dziecka i podstawowe badania kontrolne.
Dla pełni obrazu klinicznego konieczne jest odniesienie wyników do objawów. Jeśli Pani dziecko jest zdrowe, a ASO spada, to uznajemy to za spotkanie z bakteria w przeszłości i slad po tym spotkaniu. Ten parametr potrafi obniżać się bardzo długo. Kontrolowanie tempa opadania tylko wprowadzi w Państwa życie niepotrzebny niepokój. Do którego, na podstawie Pani opisu, nie ma powodu.
Brawo dla Pani Ordynator. Popieram opinie lekarzy, którzy nie widzą potrzeby leczenia ASO. Najważniejsze są objawy u pacjenta, a ASO jest tylko badaniem dodatkowym. Można to okresowo kontrolować, bardziej po to, aby mieć czyste sumienie, że coś się robi dla dziecka.
ASO świadczy wyłącznie o przebytym kontakcie z paciorkowcami. Jeżeli nie ma innych objawów choroby popaciorkowcowej ( zapalenie stawów, nerek, serca ) to nie ma potrzeby leczenia. Zgadzam się z opinią, że leczy się chorobe a nie wynik.