psychoterapia indywidualna

11 odpowiedzi
Na jakiej podstawie dobiera się nurt w psychoterapii? Chodzi mi o to,że miałam kryzys i wybrałam na szybko psychoterapeutę nie zagłębiając się w jakim nurcie pracuję. Po trzech spotkaniach sprawdziłam jego kwalifikacje bo zaczęłam się irytować-wychodziłam z terapii bez żadnych refleksji, lżejsza o kolejne 100 zł. W związku z tym mam pytanie czy psychoterapeuta powinien od razu stwierdzić,że mój problem rozwiążę pracując w tym, a w tym nurcie? czy po prostu z chęci zysku nie powie nic i będzie naciągał na kolejne wizyty? Czy i w jakim okresie psychoterapeuta powinien ustalić cel działania i okres terapii? Ile spotkań powinno się odbyć żeby być pewnym,że między mną i psychoterapeutą jest ta więź(o której piszą na forach) dzięki której leczenie będzie skuteczne?
Dzień dobry pan-i. Ja powiem jak jest w mojego nurcie czyli w psychoanalizie i jak ja robię w praktyce. Najpierw żeby ustalić, na podstawie objawów ustala diagnozę, potrzebuje od 2 do 4 sesji. Potem ustalam diagnozę i sposób w jaki mogę leczyć i pomoc.
Dopiero po kilku sesjach można wybrać rodzaj terapii lub technik z którymi możemy sie posługiwać w terapii.
Inna kwestia jest wybór terapeuty czy psychologa. To zależy od wyczucia i czy pojawi sie tz( chemia) miedzi pacjentem i terapeuta, ale to już jest wybór (90%) zależy od pacjenta.
Nie wiem czy byłem wystarczająco jasny. Ziczę pan-i powodzenia w wyborze psychologa lub psychoterapeuty

Psychoterapeuta powinien z pania ustalić problem, cel terapii i zawrzeć tzw kontrakt terepetyczny . W roznych nurtach wyglada to odmiennie, najbardziej ustrukturalizowane jest w podejsciu behawioralno- poznawczym a najmniej w psychodynamicznym ( na taka terapię pewnie pani chodzila). Jeśli ma Pani zastrzeżenia warto mówić o tym terapeucie na sesji.
Zgodnie z badaniami naukowymi nad efektywnością psychoterapii, nurt w jakim pracuje dany psychoterapeuta nie ma znaczącego wpływu na efekty, Na pewno warto sprawdzić (np. na stronie internetowej), jakimi problemami najczęściej zajmuje się dany psychoterapeuta, bo jego doświadczenie jest tu bardzo istotne.
Najważniejszym czynnikiem od którego zależą efekty terapii to jest jakość relacji pomiędzy terapeutą a jego klientem. Tak, jak Pani wspomniała, że ludzie piszą na forach. Tę relację na ogół się czuje samemu, trudno powiedzieć ile czasu trzeba dać relacji żeby ją poczuć jako pozytywną. To znów jest zależne od tego jacy ludzie w relację wchodzą, na ile nadają na tych samych falach. Z jedną osobą, można szybciej nawiązać relację z drugą wolniej. Przy niektórych problemach nawiązywanie relacji jest bardzo trudne i klient nie czuje się dobrze, przez długi czas.
Jednym z elementów tworzenia relacji jest rozmawianie o tym, co się dzieje, o swoich emocjach związanych z różnymi sytuacjami. W Pani wypadku z pewnością byłoby pomocne dla relacji jakby Pani powiedziała psychoterapeucie o swojej irytacji i wątpliwościach tu opisanych. Proponuję aby Pani zadała te wszystkie pytania swojemu terapeucie. Właśnie po to aby umożliwić sobie nawiązanie z nim dobrej (otwartej) relacji
Jeśli chodzi o określenie ilości spotkań jakie będą konieczne do tego aby osiągnąć efekty, to na dzień dobry jest to bardzo trudne do określenia. Ilość spotkań nie zależy wyłącznie od problemu z jakim ktoś się zgłosił ale też od tego co wcześniej sam zrobił, czy miał wcześniej jakieś terapie, na ile jest gotowy na zmiany, na ile problem dotyka jego głębokich przekonań i emocji.
Np. możemy mieć dwie osoby z napadami panicznego lęku, u jednej jest to powiązane z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa, których ta osoba nie pamięta, u drugiej jest to powiązane z traumatycznym doświadczeniem po wypadku samochodowym pięć lat temu, który to wypadek jest już na tyle odległym wspomnieniem że ta osoba nie uważa go za istotną sprawę.
Obie te osoby na początku będą wyglądać tak samo - podobne objawy, lęk bez powodu. Jednak w przypadku pierwszej z tych osób, psychoterapia może trwać nawet ponad rok, a w przypadku drugiej zamknie się po dwóch miesiącach.
Nikt tego na początku nie przewidzi.
Jeśli chodzi o cel psychoterapii to ten na początku określać będą psychoterapeuci pracujący w nurtach psychoterapii krótkoterminowej. Natomiast psychoterapeuci z nurtów psychodynamicznych nie będą o to pytać, zakładając (zgodnie z teorią), że cel który klient zgłosi na początku nie jest faktycznym celem terapii
Profesjonalny psychoterapeuta pracuje w określonym nurcie, co wynika z konieczności odbycia długoletniego szkolenia w zależności od wybranej szkoły terapii oraz zdobycia doświadczenia, w pracy z pacjentem według konkretnej koncepcji. Tak więc dowolność w wyborze nurtu terapeutycznego jest ograniczona. Czasem terapeuta może, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje, wprowadzać pewne elementy innych podejść terapeutycznych do swojej pracy. Jak słusznie Pani pisze terapia to relacja pomiędzy terapeutą a Pacjentem. Nie ma określonej liczby wizyt, podczas których taka więź się wytworzy, zależy to od tego jak reagujemy na terapeutę, czy ta osoba nam odpowiada. Czasem to będzie jedno spotkanie, czasem dużo więcej. Ważnym elementem jest także to, z jakim problemem zgłaszamy się na terapię. Natomiast zawsze warto o swoich wątpliwościach, czy oczekiwaniach dotyczących procesu terapeutycznego, otwarcie porozmawiać. To może okazać się ważnym element terapii. Warto także samemu pozyskać informacje w jakim nurcie pracuje dany terapeuta.
Witam
przechodząc do rzeczy: pierwszych kilka spotkań (3-6) przeznacza się na diagnozę, gdy już terapeuta widzi problem mówi o tym w ludzki sposób pacjentowi i ustalają (wspólnie) kierunek pracy, cele, zasady, przewidywane trudności, czas trwania terapii. Po tym wszystkim zaczyna się praca. Nurt psychoterapii jest ważny dla rozumienia człowieka i jakieś spójności. Jeśli ktoś chce rozwiązać jeden problem i nie zagłębiać się w siebie, wybierze nurt poznawczo- behawioralny, jeśli problem jest bardziej złożony powinno się trochę bardziej w sobie poszperać, żeby usunąć źródło stanu zapalnego a nie tylko objaw, wówczas bardziej zasadne są terapie długoterminowe. Jeśli chodzi o irytację po spotkaniach to dziwiłabym się gdyby jej nie było ale trudno mi to jednoznacznie określić. Terapeuta też człowiek z jakąś osobowością i z tym człowiekiem z drugiego fotela musi się dogadywać, po ludzku trochę :) polecam moją stronę lublin-psychoterapia.pl , tam trochę napisałam o dwóch wiodących nurtach i mam taką refleksję, że warto napisać o tej słynnej więzi terapeutycznej. mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. pozdrawiam
Witam, to trudne pytanie. Różne nurty psychoterapii sprawdziły się lepiej przy leczeniu różnych zaburzeń inne nurty gorzej. Moim zdaniem nie ma jednak reguły. Wszystko żależy od psychoterapeuty jego umiejętności dopasowania terapii do psychiki klienta. Np. jeżeli przy leczeniu arachnofobii nie skutkuje systematyczna desensibilizacja to próbuję przy pomocy metody zapożyczonej z NLP lub przy pomocy hipnoterapii. Tzn. im większy repertuar ma terapeuta tym więcej może on zaproponować. Gorzej jeżeli zna on tylko jeden nurt - np. poznawczo-zachowawczy i stosuje go do wszystkich pacjentów cierpiących np. na nerwicę lękową albo nagina pacjentów pod swoją ulubioną metodę. Ale każdy człowiek jest inny, każdy reaguje inaczej więc co kiedy pacjent nie reaguje na metodę. Etyka nakazywałaby przedyskutować sprawę z pacjentem i ewentualnie zrezygnować. Co do więzi czy może lepiej zaufania i wiary w powodzenie terapii kształtuje się ona już w czasie kilku pierwszych spotkań, To Pani decyduje o tym a nie terapeuta. To Pani wie czy ta więź jest czy jej nie ma.
Myślę, że abstrahując od pierwszego spotkania, które najczęściej nic nic nie wnosi potrzebne są jeszcze trzy aby się zdecydować. Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie, w moim odczuciu może nie o to w jakim nurcie prowadzona jest terapia, tylko o to jaka jest relacja między Pacjentem a terapeutą. Najważniejsze, żeby Pani czuła się w tej relacji. Drugi ważny element, że coś dzieje się w Pani po każdej sesji - coś "co" pracuje w Pani po wyjściu z gabinetu. Jeśli chodzi o częstotliwość - to zalecana jest systematyczność - raz w tygodniu najlepiej. Oczywiście mając na uwadze, że jest to koszt - to wg mnie - najważniejsza jest motywacja i pewna systematyczność - w zależności od możliwości czasowych i finansowych. Ten warunek przy terapii - psychodynamicznej - raczej nie będzie możliwy. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na postawione pytania, w taki sposób możliwie wyczerpujący, serdecznie pozdrawiam i życzę znalezienia terapeuty dla siebie najlepszego,
To powinno się wiedzieć - tak pacjent, jak i terapeuta, po 3 konsultacjach, po których terapeuta/ psycholog stawia pierwszą diagnozę i opracowuje na tej podstawie strategię pracy z pacjentem. W praktyce diagnostycznej taka informacja zwrotna i jednoznaczna w kierunku pacjenta powinna być przygotowana max. po 3 konsultacji. Oczywiście, zdarzają się wyjątki (tzw. "trudne przypadki", nieprzewidziane okoliczności etc.)ale powinny być ustalone na etapie kontraktu terapeutycznego i dyskutowane oraz aktualizowane na bieżąco na kolejnych spotkaniach. Pozdrawiam
Witam. Terapeuta w ciągu pierwszych spotkań powinien ustalić z Panią ewentualny cel terapii. Można również poruszyć kwestię długości terapii - choć to akurat bardzo trudno określić na samym początku. Cel terapii wnosi Pani i omawia go razem z terapeutą. Jeśli chodzi o kwestię relacji terapeutycznej, o której Pani pisze to jest to kwestia indywidualna każdej terapii. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jest to zależne od wielu czynników. M.in. od Pani doświadczeń, ale też doświadczeń terapeuty. Pozdrawiam
Dzień dobry. Podjęcie pychoterapii wiąże się z fazą wstępnych konsultacji, która zwykle zawiera się w kilku pierwszych spotkaniach. Podczas nich psychoterapeuta diagnozuje problem i ustala wspólnie z pacjentem cele terapii, przewidywany czas jej trwania oraz obowiązujące zasady. Istnieje kilka wiodących nurtów w psychoterapii, informacje na ten temat są ogólnie dostępne w Internecie. Są psychoterapie krótkoterminowe, które trwają kilka miesięcy jak też długoterminowe, które mogą trwać nawet kilka lat. Myślę, że powinna Pani powiedzieć swojemu terapeucie o myślach związanych z odczuciem, że może być Pani naciągana.
Jeśli chodzi o więź pomiędzy pacjentem a terapeutą, zwaną również przymierzem terapuetycznym, czasami potrzeba dużo czasu, żeby powstała. W dużej mierze jest to zależne od gotowości pacjenta, żeby zaufać terapeucie. Trzy spotkanie, o których Pani pisze to stanowczo za mało, żeby oczekiwać jakiejkolwiek zmiany. Bywa tak, że w trakcie terapii po długim czasie wyłania się problem, który do tej pory nie był widoczny, a jest on istotny dla funkcjonowania pacjenta. Psychoterapia jest procesem, a jej powodzenie w dużej mierze zależy od pacjenta, jego gotowości do stworzenia relacji z psychoterapeutą, wejścia w zależność, zaufania.
Pozdrawiam,
Agnieszka Walczak - Maciocha.
Witam.
W ciągu pierwszych 3-4 spotkań dobrze jest ustalić kontrakt, w którym wyjaśnione są warunki terapii, czas trwania, opłaty oraz ustalenie celów możliwych do osiągnięcia w terapii.Odpowiedzialność leży również po Pani stronie. Szczera rozmowa o Pani wątpliwościach z terapeutą pomoże w budowie dobrych relacji.Czy nurt terapii jest dobry??? Powinna Pani ustalić to również z terapeutą.
Terapeuta wyjaśni Pani jak wygląda praca w stosowanym przez niego paradygmacie..