Psycholog czy psychiatra?
2
odpowiedzi
Witam. Mam 20 lat, od paru lat borykam się z zaburzeniami odżywiania i depresją, także samotnością. Nigdy się nie leczyłam, długo ukrywałam swoje problemy, byłam jako nastolatka może na 3 wizytach u psychologa, ale zrezygnowałam z nich. W ciągu paru lat wiele razy sama próbowałam radzić sobie z własnymi problemami "silną wolą", a gdy czasem się udawało dochodziłam do wniosku, że dam sobie radę bez niczyjej pomocy, jednak problem zawsze wracał. Teraz dojrzałam już do tego że potrzebuję pomocy, nie wiem jednak jak się "zdiagnozować", czy wystarczą rozmowy z psychologiem, czy raczej psychoterapia, a nawet farmakoterapia? Czy ma Pani doświadczenie w leczeniu zaburzeń odżywiania?
Dzień dobry!
Zaburzenia odżywiania (niejedzenie, restrykcyjne pilnowanie drakońskich diet, objadanie się, napady wilczego głodu...) bardzo często mają komponent emocjonalny i związane są z niskim poczuciem wartości, brakiem samoakceptacji. Takie osoby bardzo często przychodzą do mojego gabinetu.
Pisze Pani też o depresji i samotności. Wszystkimi tymi sprawami zajmuje się psychoterapia. Jeżeli czuje się Pani bardzo źle, można w porozumieniu z psychoterapeutą wspomóc terapię lekami i umówić się na wizytę np. do psychiatry. Ale same leki na pewno problemu nie rozwiążą, złagodzą tylko objawy. Może Pani też umówić się z dietetykiem, który opacuje właściwą dla Pani dietę, ale te wszystkie działania przyniosą najlepszy skutek w połączeniu z psychoterapią, a nie zamiast niej.
Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie.
Elżbieta Byzdra - Rafa
Zaburzenia odżywiania (niejedzenie, restrykcyjne pilnowanie drakońskich diet, objadanie się, napady wilczego głodu...) bardzo często mają komponent emocjonalny i związane są z niskim poczuciem wartości, brakiem samoakceptacji. Takie osoby bardzo często przychodzą do mojego gabinetu.
Pisze Pani też o depresji i samotności. Wszystkimi tymi sprawami zajmuje się psychoterapia. Jeżeli czuje się Pani bardzo źle, można w porozumieniu z psychoterapeutą wspomóc terapię lekami i umówić się na wizytę np. do psychiatry. Ale same leki na pewno problemu nie rozwiążą, złagodzą tylko objawy. Może Pani też umówić się z dietetykiem, który opacuje właściwą dla Pani dietę, ale te wszystkie działania przyniosą najlepszy skutek w połączeniu z psychoterapią, a nie zamiast niej.
Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie.
Elżbieta Byzdra - Rafa
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Na Pani pytanie odpowiem tak, zarówno psychiatra jak i psycholog pod warunkiem, że są również psychoterapeutami.
Same leki nie wystarczą, one leczą objawy, a nie eliminują przyczyn. Czasami, zazwyczaj na początku terapii, mogą być pomocne: stabilizują nastrój, poprawiają samopoczucie, wyciszają. Mogą stanowić podłoże do rozpoczęcia pracy terapeutycznej. Oczywiście ich przyjmowanie lub nie, zależy od indywidualnej kondycji i zgody każdego pacjenta.
W przypadku zaburzeń odżywiania należy skupić się przede wszystkim na dotarciu do przyczyn ich występowania. Jest to proces raczej długotrwały, często też bolesny, w którym docieramy do trudnych treści, ale warto przez niego przejść.
Pisze Pani również, że boryka się Pani z depresją. Czy jest to diagnoza wystawiona przez psychologa czy tak Pani określa swój stan? Jest to bardzo ważne rozróżnienie. Być może 'depresja' jest reakcją na zaburzenia odżywiania.
Od razu nasuwa mi się kilka innych pytań, ale najlepiej będzie jak szybko rozpocznie Pani psychoterapię.
Życząc wszystkiego dobrego,
Luiza Anna Szulim
Na Pani pytanie odpowiem tak, zarówno psychiatra jak i psycholog pod warunkiem, że są również psychoterapeutami.
Same leki nie wystarczą, one leczą objawy, a nie eliminują przyczyn. Czasami, zazwyczaj na początku terapii, mogą być pomocne: stabilizują nastrój, poprawiają samopoczucie, wyciszają. Mogą stanowić podłoże do rozpoczęcia pracy terapeutycznej. Oczywiście ich przyjmowanie lub nie, zależy od indywidualnej kondycji i zgody każdego pacjenta.
W przypadku zaburzeń odżywiania należy skupić się przede wszystkim na dotarciu do przyczyn ich występowania. Jest to proces raczej długotrwały, często też bolesny, w którym docieramy do trudnych treści, ale warto przez niego przejść.
Pisze Pani również, że boryka się Pani z depresją. Czy jest to diagnoza wystawiona przez psychologa czy tak Pani określa swój stan? Jest to bardzo ważne rozróżnienie. Być może 'depresja' jest reakcją na zaburzenia odżywiania.
Od razu nasuwa mi się kilka innych pytań, ale najlepiej będzie jak szybko rozpocznie Pani psychoterapię.
Życząc wszystkiego dobrego,
Luiza Anna Szulim
Podobne pytania
- Witam, Od kilku dni odczuwam ból, prawdopodobnie lewego jajnika (dwa lata temu miałam na nim torbiel, która dzięki lekom się wchłonęła). Chciałabym kontrolnie zbadać jajnik. Jestem jednak dziewicą czy w związku z tym można umówić się do Pani na badanie USG przez powłoki brzuszne?
- Witam U mojego dziecka 7 lat od 2 miesięcy występuje kaszel rano suchy potem przechodzi w mokry z wydzieliną. miesiac temu lekarz stwierdził ze ma zmiany zastojowe w oskrzelach .dostała pulmikort. 1 raz dziennie i pedtodril. kaszel troche ustapił ale za dwa dni nasilił się jeszcze bardziej.teraz…
- Witam Mam 58 lat Mam problem ze wzwodem ,erekcja jeżeli już dojdzie do zbliżenia to przedwczesny wytrysk nie chciałbym stracić partnerki przez ten problem .Jeżeli o stan zdrowia to prowadzę aktywny sportowy tryb życia,staram się zdrowo odżywiać ,nie jestem otyły,badania które wykonywałem w ubiegłym…
- Witam serdecznie pisze z zapytaniem moja córka urodziła sie z niskim napieciem mięśniowym i chciałam sie zapytac czy pani wykonują rehabilitacje takich dzieci maleństwo na ta chwile ma3 tygodnie. Jeśli wykonują państwo taką rehabilitacje jaki jest koszt takiej wizyty. Z góry dziękuje za odpowiedź…
- Witam, mam 17 lat i często od jakiegoś czasu jestem bardzo nerwowa, mam niespokojne myśli, złe samopoczucie. Myśli Pani że to jest przejściowe, związane z dojrzewaniem czy może jest to jakaś nerwica? Z góry dziękuje :)
- Witam. Doktorze jestem w 8 tygodniu ciąży moja glukoza za czczo to 5.2 mmol/l czy to już wymaga podjęcia stałej konsultacji ze strony diabetologa ? Czy powinnam już na tym etapie wykonać test doustny obciążenia glukozą? Jestem przerażona, nastraszyli mnie czy to może zagrozić dziecku na tym etapie?
- Czuje, ze terapia, o ktorej nigdy nawet nie chcialam myslec jest moim jedynym ratunkiem... nie mam sily by zyc, szczerze mowiac nie podoba mi sie tu. Nic nie sprawia mi przyjemnosci poza rzeczami, ktore robie z chlopakiem. Wczoraj mi powiedzial, ze nie wie czy chce tego zwiazku, ze nie chodzi…
- Panie doktorze, od pewnego czasu staram się nauczyć robienia przysiadów ze sztangą (z przodu, z tyłu, nad głową) ze stopami skierowanymi prosto, wg Pańskich zaleceń z jakiegoś internetowego filmiku. Jednocześnie wspomagałem się instrukcją Kelly Starretta. Mobilizowałem się dość mocno w kierunku…
- Witam. Dowiedziałam się, że córka od 2 lat nie myje zębów. Ma lat 19. Nie chce iść do dentysty ze strachu. Co powinnam zrobić czy po tych 2 latach jest jeszcze możliwość naprawienia zębów?
- Czy densytometria jest skutecznym i wiarygodnym badanie w kierunku osteoporozy? Jaką placówkę wybrać? Co robić jeśli podejrzenia mojdgo lekarza się potwierdzą?
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.